Humanitární organizace pozastavily dodávky pomoci do Čečenska Také Člověk v tísni zastavil činnost v Čečensku
MOSKVA 11. ledna ČTK) - Po úterním únosu amerického pracovníka humanitární skupiny Lékaři bez hranic v Čečensku se velké mezinárodní organizace poskytující pomoc Čečencům rozhodly své akce z bezpečnostních důvodů zastavit. Mezi organizacemi, které teď stahují z Čečenska své pracovníky, jsou OSN, Lékaři bez hranic, Světový potravinový program a další.
Svou činnost na území Čečenska zastavila i společnost Člověk v tísni, která patří ke čtyřem velkým organizacím poskytujícím humanitární pomoc obyvatelstvu této severokavkazské republiky. Jak řekl ČTK zástupce společnosti Šimon Pánek, česká organizace bude působit nadále v Ingušsku, kde například vede školu pro děti uprchlíků. Podle vývoje situace a bezpečnostních rizik pak Člověk v tísni rozhodne o pokračování pomoci Čečensku a o způsobu, jakým bude poskytována.
Poté, co dosud unikající maskovaní ozbrojenci unesli šéfa severokavkazské mise Lékařů bez hranic (MSF) Kennyho Glucka (38), Spojené národy a MSF oznámily, že ruší své akce a stahují tým zahraničních pracovníků z tohoto regionu. MSF však připomněla, že statisíce Čečenců budou muset čelit mrazivé zimě bez jakéhokoli útočiště, bez základních potravin a lékařské péče.
Toby Lanzer, šéf moskevské kanceláře OSN pro koordinaci humanitárních akcí, sdělil, že v tuto chvíli nejsou v Čečensku žádní jeho pracovníci, avšak Světový potravinový program OSN zastavil dodávky pro 90.000 Čečenců. "OSN přerušila akce v Čečensku ve středu. Pokračují však akce v jiných oblastech severního Kavkazu," řekl Lanzer. Dodal, že situaci pozorně sleduje a že Gluckův únos "bude mít vážné důsledky pro pomocné programy v Čečenské republice". Také Humanitární kancelář Evropské unie, která loni věnovala na pomocné programy na severním Kavkaze v hotovosti a ve zboží 19 miliónů dolarů, instruovala podle Lanzera své agentury, aby zastavily operace v Čečensku.
"Lékaři bez hranic přerušili práci v Čečensku a náš mezinárodní tým je teď v Ingušsku," řekl mluvčí MSF Diderik Van Halsema telefonicky agentuře Reuters z Holandska. "V této chvíli nepracujeme na žádných projektech. Podle toho, jak se situace vyvine, rozhodneme o dalším postupu." MSF nemá o Gluckovi žádné zprávy od chvíle, kdy ho skupina ozbrojenců unesla.
Druhá invaze ruských vojsk do Čečenska v šesti letech začala koncem roku 1999; připravila o přístřeší 300.000 Čečenců a zaplavila Ingušsko dalšími 150.000 uprchlíky. Mezinárodní organizace je zásobují potravinami, léky, pokrývkami i plastovými plachtami pro nouzové příbytky.
Gluckův středeční únos ve městě Staryje Atagi poblíž Grozného je další neblahou kapitolou v historii pomoci Čečensku. V roce 1996 maskovaní ozbrojenci zavraždili při nočním přepadení šest zahraničních pracovníků, včetně pěti žen, v nemocnici Mezinárodního výboru Červeného kříže v tomto městě. Od té doby Mezinárodní výbor Červeného kříže své členy do Čečenska neposílá a soustřeďuje svou činnost v Ingušsku.
ČTK - České noviny |