Rada Evropy prodloužila mandát svých expertů v Čečensku kvůli malému pokroku v oblasti lidských práv(Prague Watchdog) - Mandát tříčlenného týmu expertů Rady Evropy v Čečensku byl prodloužen do konce letošního roku, neboť pokrok, k němuž došlo v této severokavkazské republice v oblasti lidských práv, je zatím nedostatečný, oznámil dnes generální tajemník Rady Evropy Walter Schwimmer.
Další prodloužení mandátu do roku 2002 závisí na postupu Generální prokuratury Ruské federace při vyšetřování stížností na porušování lidských práv, které lidé v Čečensku oznamují představitelům Úřadu zvláštního zmocněnce ruského prezidenta pro dodržování lidských práv v Čečensku Vladimíra Kalamanova.
Tříčlenný tým expertů Rady Evropy pracuje při Kalamanovově úřadu od června 2000 a jeho dlouhodobými členy se staly i dvě Češky - Eva Konečná a Eva Hubálková.
Organizace na ochranu lidských práv v souvislosti s konfliktem v Čečensku Radu Evropy již několikrát obvinily z rezignace na své základní poslání, třebaže tato organizace je prakticky jediným mezinárodním subjektem zabývajícím se lidskými právy, který v Čečensku působí. K jednomu z nejvýraznějších počinů Rady Evropy v poslední době došlo letos v lednu, kdy byla vytvořena Společná pracovní skupina poslanců Parlamentního shromáždění Rady Evropy a Státní Dumy Ruské federace s cílem přispět k nalezení politického řešení ozbrojeného konfliktu v Čečensku.
V předvečer zahájení letošního podzimního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PS RE) ve Štrasburku, které v 27. září znovu projednávalo situaci v Čečensku, vydal čečenský prezident Aslan Maschadov prohlášení, podle něhož činnost Rady Evropy a jejího Parlamentního shromáždění nevedla ke zlepšení situace v oblasti lidských práv v Čečensku a nařídil, aby jemu podřízení představitelé Čečenské republiky Ičkerija pozastavili kontakty s Radou Evropy na všech úrovních, a to do doby, než Rada Evropy změní svou "negativní politiku" ve vztahu k Čečencům.
V poslední době Rusko zveřejnilo konkrétní rozsudky nad již odsouzenými vojáky a stručně informovalo také o právě projednávaných soudních případech, avšak tyto skutečnosti nedokázaly zabránit novým zločinům, k nimž dochází zejména ze strany ruských vojáků, ale také ze strany čečenských partyzánů. Situace na poli lidských práv v Čečensku tak zůstává i nadále krajně kritická. |