Rusové a Čečenci hodnotí zcela rozdílně přípravy možných mírových jednání(Prague Watchdog) - Představitelé ruské a čečenské strany, kteří byli svými prezidenty před měsícem pověřeni k navázání kontaktů a zahájení vyjednávání o ukončení bojů, dnes podali zcela rozdílná hodnocení probíhajících příprav na možná jednání.
Viktor Kazancev, zmocněnec ruského prezidenta v Jižním federálním okruhu, prohlásil, že dnes jej čečenská strana požádala o schůzku, na níž by mělo dojít k dohodě o odzbrojení čečenských partyzánů, jak to navrhl 24. září ruský prezident Vladimír Putin. Podle Kazanceva by se schůzka měla uskutečnit do deseti dní v Moskvě.
Achmed Zakajev, místopředseda exilové vlády Čečenské republiky Ičkerija, kterého čečenský prezident Aslan Maschadov jmenoval svým zástupcem pro rozhovory mezi oběma válčícími stranami, popřel zprávy, které se dnes objevily v ruských sdělovacích prostředcích, a označil je za provokativní.
Ve svém prohlášení pro tiskovou agenturu Čečenpress, jehož text má Prague Watchdog k dispozici, Zakajev uvedl: „Odzbrojení bojovníků čečenského odporu nemůže být podmínkou vyjednávacího procesu. Daná otázka se při vzájemných kontaktech s Kazancevem samozřejmě ani neprojednávala. Podobná nezodpovědná prohlášení ohrožují vyjednávací proces a neodpovídají skutečných zájmům Čečenské republiky Ičkerija ani Ruska.“
Ruský prezident Vladimír Putin vyzval 24. září čečenské partyzány, aby „během 72 hodin kontaktovali představitele federálních mocenských orgánů za účelem projednání … způsobu odzbrojení nezákonných ozbrojených útvarů a skupin a způsobu jejich začlenění do mírového života v Čečensku.“ Putin jednáním pověřil Viktora Kazanceva.
Čečenský prezident Maschadov, který během celého konfliktu ruskému vedení opakovaně navrhoval ukončení bojových operací a zahájení mírových jednání, nazval Putinův krok prvním signálem Kremlu naznačujícím ochotu ukončit rusko-čečenský konflikt a požádal Zakajeva, aby s Kazancevem vstoupil do kontaktu a zahájil jednání.
Je známo, že Kazancev se přes další osoby z vlády Čečenské republiky Ičkerija snaží navázat přímé kontakty s Aslanem Maschadovem. Podle dostupných informací tak mohou být do vyjednávacího procesu zapojeni i členové ičkerijské vlády Chož-Achmed Jirichanov a Kazbek Machašev, které Rusko považuje za zcela přijatelné osobnosti, s nimiž je možné vést dialog.
Čečenská strana přitom hovoří o mírových rozhovorech, zatímco ruská strana trvá na tom, že jednat se může pouze o odzbrojení členů čečenských ozbrojených útvarů a jejich následné integraci do mírového života.
Politické řešení rusko-čečenského konfliktu je jedním ze základních požadavků mezinárodních organizací v čele s Radou Evropy. Obě válčící strany jsou k mírovým jednáním opakovaně vyzývány též světovými i ruskými nevládními organizacemi a intelektuály a stejný požadavek zaznívá i na četných protiválečných demonstracích v Čečensku i uprchlických táborech v sousedním Ingušsku.
|