V Radě Evropy se znovu jednalo o Čečensku(Prague Watchdog) - Ve Štrasburku proběhly tento týden hned dvě akce spojené s válečným konfliktem v Čečensku. V pondělí a úterý se zde konal seminář na téma ochrany lidských práv v Čečensku. Na něj navázalo dvoudenní jednání Společné pracovní skupiny Parlamentního shromáždění Rady Evropy a Státní Dumy Ruské federace s předními představiteli čečenské politické a společenské scény.
Seminář nazvaný Není míru bez spravedlnosti zorganizoval Komisař pro lidská práva při Radě Evropy Alvaro Gil-Robles a zúčastnili se představitelé ruských federálních úřadů, Úřadu generálního prokurátora Ruské federace, místní proruské čečenské správy, ruských i čečenských neziskových organizací a také zmocněnec ruského prezidenta pro otázku lidských práv v Čečensku Vladimir Kalamanov. Účastníci semináře se zabývali především otázkou ochrany čečenských civilistů proti krutému chování vojáků ruské armády i některých extremistických čečenských ozbrojenců. Hovořilo se také o hospodářské i sociální obnově Čečenska, které by měly v co nejbližší době umožnit návrat tisíců uprchlíků z Ingušska.
Na středu a čtvrtek pozvala Společná pracovní skupina sestavená z členů Parlamentního shromáždění Rady Evropy a ruské Státní dumy do Štrasburku přední čečenské politické a společenské osobnosti, aby společně prodiskutovali všechna možná řešení čečenského konfliktu. Třicítka čečenských hostů zastupovala široké spektrum čečenské společenské i politické scény. Chyběli mezi nimi však zástupci vlády čečenského prezidenta Aslana Maschadova, který již koncem září nařídil svým podřízeným, aby pozastavili kontakty s Radou Evropy na všech úrovních až do doby, kdy Rada Evropy změní svou "negativní politiku" ve vztahu k Čečencům. V závěrečném memorandu dvoudenního jednání se účastníci zavázali sestavit "pod záštitou Společné pracovní skupiny Konzultativní radu, složenou ze 13 zástupců oficiálních čečenských i ruských orgánů a občanských sdružení. Účelem rady bude vyvíjení nátlaku na ruskou vládu směřující k demilitarizaci a k vytvoření podmínek nutných pro demokratizaci." První schůzka organizačního výboru Konzultativní rady se bude konat ve dnech 15. až 20 prosince v Moskvě.
Se šéfem pro-ruské čečenské správy Achmadem Kadyrovem, který se rovněž zúčastnil tohoto zasedání, se ve čtvrtek setkal generální tajemník Rady Evropy Walter Schwimmer. Hlavními tématy jejich diskuse byl osud čečenských uprchlíků v Ingušsku a hospodářská situace v Čečensku. Schwimmer znovu připomenul důležitost, kterou Rada Evropy přikládá zajištění důkladného prošetření stížností podaných k Úřadu zmocněnce ruského prezidenta pro otázku lidských práv v Čečensku.
Ani přístí týden nebude čečenským aktivitám konec. Od neděle 2. prosince do středy 5. prosince jsou členové Pracovní skupiny na návštěvě Moskvy, Čečenska a Ingušska. Na programu jsou mimo jiné setkání se zástupci spojených armádních sil v Čečensku, členy proruské čečenské správy, návštěva uprchlických táborů v Ingušsku. V Moskvě pak budou následovat schůzky s představiteli Federální bezpečnostní služby FSB a Úřadu generálního prokurátora, s ministrem pro sociální a hospodářskou obnovu Čečenska Jelaginem. Podle zprávy BBC jsou čečenští občané k účinnosti návštěvy Společné pracovní skupiny velmi skeptičtí. Po návštěvách delegací Společné pracovní skupiny se totiž ruští vojáci pravidelně mstí na čečenském obyvatelstvu ještě krutějšími vyčišťovacími operacemi.
Parlamentní shromáždění Rady Evropy, které je složeno ze zástupců členských zemích Rady Evropy, je ve věci rusko-čečenského konfliktu jedním z nejaktivnějších mezinárodních organizací a tímto problémem se na svých zasedáních pravidelně zabývá. K nejvýraznějším počinům Rady Evropy došlo letos v lednu, kdy byla vytvořena Společná pracovní skupina poslanců Parlamentního shromáždění Rady Evropy a Státní Dumy Ruské federace s cílem přispět k nalezení politického řešení ozbrojeného konfliktu v Čečensku, a to zejména podporou progresivních sil v ruské Státní dumě. Organizace na ochranu lidských práv v souvislosti s konfliktem v Čečensku Radu Evropy již několikrát obvinily z rezignace na své základní poslání – ochranu lidských práv a demokratických svobod v Evropě.
|