Účastníci shromáždění na podporu míru v Čečensku vyzvali české politiky k aktivitě(Prague Watchdog) - Dnes po 16. hodině se na náměstí Míru v Praze 2 - Vinohradech uskutečnilo shromáždění na podporu míru v Čečensku, zorganizované sdružením Tolerance a občanská společnost.
Téměř půldruhé stovky účastníků shromáždění odsoudilo terorismus jak na čečenské, tak na ruské straně, a vyjádřilo protest proti postoji mezinárodní politické scény, která svou lhostejností vůči hrubému porušování lidských práv v Čečensku přispěla k nynější zoufalé situaci.
Podporu shromážděným přisla vyslovit poslankyně Táňa Fišerová, která se tak stala jediným českým politikem zúčastnivším se osobně celé akce.
Kromě organizátorů na náměstí Míru promluvil zástupce čečenských běženců v České republice a také novinář Jaromír Štětina, který uvedl, že "tak jako civilizovaný svět odsoudil teror v moskevském divadle na Dubrovce, měl by nyní odsoudit i státní teror, kterého se ruské síly dopouštějí v Čečensku."
Zástupce obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek účastníky shromáždění seznámil s humanitárním působení své organizace v severokavkazském regionu, které již třetím rokem umožňuje tisícům obyvatel Čečenska přežívat všestranně velmi obtížnou situaci v Čečensku. Pánek poznamenal, že okamžité stažení ruských vojsk by však v současné době tuto situaci nevyřešilo, neboť by ihned došlo ke krvavým bojům mezi jednotlivými frakcemi čečenské společnosti.
Na shromáždění dále vystoupila i Jana Hradílková z občanského sdružení Berkat, které se zabývá zejména pomocí dětským obětem konfliktu. V lednu 2003 pořádá Berkat v České republice sérii koncertů dětského tanečního a pěveckého souboru Maršo složeného z čečenských uprchlíků žijících v jednom z uprchlických táborů v Ingušsku.
Organizátoři akce rovněž přečetli svou výzvu k ukončení krveprolití v Čečensku, jejímž cílem je přimět české politiky k tomu, aby se připojili k protiválečnému úsilí. V textu výzvy, k níž desítky shromážděných připojily své podpisy, se mj. uvádí: "Obracíme se proto na prezidenta České republiky Václava Havla, na českou vládu a zákonodárce, aby se v součinnosti s představiteli dalších evropských i neevropských zemí zasadili za neprodlené ukončení války, aby vydali nový impuls k řešení celého problému na mezinárodní úrovni."
Rusko zahájilo nové vojenské tažení do Čečenska na podzim roku 1999 po vpádu čečenských ozbrojenců vedených Šamilem Basajevem do sousedního Dagestánu. Poté, co na jaře roku 2000 skončily rozsáhlé vojenské operace, válka nyní již třetím rokem probíhá partyzánskou formou. Přes nátlak Západu a lidskoprávních organizaci ruské vedení odmítá konflikt řešit politickou cestou. Ruská a čečenská strana se navzájem obviňují z terorismu.
(T) |