Rusko vyklidilo čečenský uprchlický tábor Iman na severu Ingušska(Prague Watchdog) – Ruské úřady za pomoci federálních i místních bezpečnostních sil v minulých dnech vyklidily stanový tábor čečenských uprchlíků „Iman“, ležící u obce Aki-Jurt na severu Ingušska, třebaže mezinárodní organizace proti tomuto urychlenému přesídlení více než 1500 uprchlíků protestovaly.
Ruské úřady tvrdily, že přesídlení proběhne na základě dobrovolnosti, avšak novináři a zástupci lidskoprávních organizací, kterým se do uzavřeného tábora nakonec podařilo proniknout, považují odchod čečenských uprchlíků za vynucený.
Podle mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch je uzavření uprchlického tábora a nucené vystěhování uprchlíků do Čečenska, kde pro ně není zajištěna bezpečnost ani náhradní ubytování, „zjevným porušením mezinárodního práva ze strany Ruska“.
Proti rozhodnutí uzavřít uprchlické tábory v Ingušsku protestoval rovněž Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který ve svém prohlášení z 3. prosince uvádí, že pracovníkům úřadu nebyl povolen vstup do tábora a kontakt s uprchlíky během jejich stěhování. Dohoda o uzavření uprchlických táborů v Ingušsku – oficiálně z hygienických důvodů - a návratu uprchlíků zpět do Čečenska do konce tohoto roku byla uzavřena mezi představiteli ruské, ingušské a čečenské vlády 15. října v hlavním městě Ingušska Magasu. Šéf oddělení federální migrační služby ruského ministerstva vnitra pro Jižní federální okruh Alexandr Rostovcev uvádí, že odjezd uprchlíků z Aki-Jurtu byl dobrovolný. Pro uprchlíky, kteří se vracejí do Čečenska, má být připraveno náhradní ubytování a má jim být přiznán vládní příspěvek 20 rublů (asi 20 Kč) denně. Podobně argumentují i další ruští představitelé, kteří navíc obviňují kritiky přesídlení z neinformovanosti a předpojatosti. Někteří uprchlíci však uvádějí něco jiného: „Říkali nám, že doma pro nás připravují dočasné ubytování. Ale nebylo tam vůbec nic,“ uvádí Ruslan Chacigov, který se svou rodinou odjel z tábora v Aki-Jurtu do Čečenska, posléze se však znovu vrátil do Ingušska. Z tábora přitom již dříve zaznívaly hlasy o tom, že uprchlíkům je vyhrožováno, aby se sami odstěhovali, jinak budou přinuceni silou. V posledních dnech byl v táboře několikrát denně přerušován přívod elektrického proudu.
Dobře informovaný zdroj, který pronikl do vysídlovaného tábora v pondělí, tj. den před završením operace ruských a ingušských sil, sdělil Prague Watchdog, že někteří uprchlíci se z tábora pouze přesunuli do okolních hospodářských budov či si znovu postavili stany mimo území tábora.
„Valnou většinu uprchlíků převezli do míst jejich původních bydlišť v Čečensku,“ říká vedoucí pobočky ruské lidskoprávní organizace Memorial v Nazrani Eliza Musajeva. „Řidič autobusu, který je stěhoval, uvedl, že poslední rodinu vysadil v Urus-Martanu před domem, který neměl okna. A to začíná zima!“ Odhaduje se, že zhruba polovina uprchlíků z Aki-Jurtu se raději ubytovala u svých známých a příbuzných v Ingušsku. Podle organizace Memorial šlo v případě Aki-Jurtu o první případ „ne-li násilného, pak přinejmenším nuceného“ návratu uprchlíků do Čečenska. Dá se očekávat, že po něm budou podobným způsobem uzavřeny a vyklizeny i další uprchlické tábory v Ingušsku. „Kreml považuje uprchlické tábory za svou hanbu,“ domnívá se Musajeva. „Jakmile se tábory vyklidí, válka nebude vidět.“
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Sergio Vieira de Mello k plánu ruských úřadů uzavřít do konce letošního roku všechny stanové tábory čečenských uprchlíků, v nichž přebývá zhruba 20.000 uprchlíků, uvedl: „Udělám vše pro to, aby bylo toto rozhodnutí pozastaveno. V současnosti není vhodná chvíle, aby byli uprchlíci evakuováni [z táborů] nebo nuceni vrátit se do Čečenska“. Ingušský prezident Murat Zjazikov nicméně nadále odmítá tvrzení o nucené či násilné deportaci uprchlíků do Čečenska. Zvláštní zmocněnec ruského prezidenta pro lidská práva v Čečenské republice Abdul-Chakim Sultygov prohlásil, že do jeho úřadu zatím žádná stížnost ohledně porušování lidských práv při vyklízení tábora nepřišla.
Podle údajů ingušské vlády zůstalo k 4. prosinci v republice 68.000 čečenských uprchlíků, podle statistik humanitární organizace Danish Refugee Council jich je 110.000. (A/T) |