Ruská Státní duma navrhuje zavést v Čečensku výjimečný stav(Prague Watchdog) – Poslanci Státní dumy dnes odsouhlasili dokument, ve kterém navrhují prezidentu Putinovi, aby zvážil zavedení výjimečného stavu v Čečenské republice a aby pokračovalo stahování federálních vojsk z území Čečenska.
Dokument s názvem „Opatření vedoucí k normalizaci situace v Čečenské republice“ předložila Komise Státní dumy pro politické urovnání a dodržování lidských práv v Čečensku. Mimo jiné se v něm praví, že situaci v Čečensku nelze normalizovat pouze silovými prostředky, že působení federální armády již není efektivní a neustálé vyčišťovací operace znesnadňují život v republice.
Poslanci proto navrhují vypracovat koncepci politického urovnání a národního usmíření a zavést v Čečensku výjimečný stav, který by „napomohl k právní ochraně civilního obyvatelstva a k lepší kontrole ruských vojáků dislokovaných v oblasti konfliktu“.
Vyhlášením výjimečného stavu by situace v Čečensku dostala jasný první rámec. Zákon o výjimečném stavu přesně vymezuje právní postavení jedince a jeho práva a povinnosti (například je určena doba zákazu vycházení) a na rozdíl od zákona o boji proti terorismu, který je momentálně v Čečensku uplatňován, stanovuje tresty a postihy za nedodržení či porušení pravidel a přípustné termíny soudních procesů a držení ve vazbě.
Zavedení výjimečného stavu by v Čečensku fakticky legalizovalo mocenské orgány zvolené v roce 1997 s tím, že podle situace může být rozhodnuto buď o federální správě území, nebo o zřízení speciálního správního orgánu. Rovněž omezení lidských a občanských práv, ke kterým má po dobu trvání výjimečného stavu dojít, musí být přesně definována a opodstatněna a oznámena Organizaci spojených národů a Radě Evropy.
V neposlední řadě je podle zákona o výjimečném zakázáno vyhlašovat volby či referenda na území po dobu trvání výjimečného stavu.
Poslanecký návrh může být potvrzen jedině výnosem prezidenta Putina nebo novým federálním zákonem. Podobný návrh byl ve Státní dumě projednáván již v září 2001. Tehdy však pro zavedení výjimečného stavu hlasovalo pouhých 68 poslanců při potřebném množství 226.
Naposledy byl v Čečensku vyhlášen výjimečný stav na podzim roku 1999, a to čečenským prezidentem Aslanem Maschadovem v souvislosti s invazí ruských vojsk do země.
(A/T) |