Vrcholní představitelé Ruské federace uvítali předběžné výsledky referenda(Prague Watchdog) - Předseda čečenské volební komise Abdul Kerim Arsachanov v pondělí prohlásil, že ústava i zákony o prezidentských a parlamentních volbách byly v referendu schváleny. Na ohlášení předběžných výsledků referenda po celý den reagovali představitelé Ruské federace.
„Čečenský národ si zvolil cestu míru a pozitivního vývoje spolu s Ruskem,“ komentoval předběžné výsledky čečenského referenda ruský prezident Vladimir Putin. Jeho zmocněnec pro Jižní federální okruh Viktor Kazancev se vyjádřil i k dalším perspektivám ruského postupu: „Lidé jednoznačně vyjádřili své přání být v jednotě s Ruskem a v této situaci je podivné mluvit o jakési nezávislosti jakési Ičkerije.“ Dodal, že „po uskutečněném referendu je možné považovat otázku jakýchkoliv rozhovorů s Aslanem Maschadovem za protilidovou“.
Podle ministra Ruské federace pro záležitosti národnostní politiky Vladimira Zorina „byl vyvrácen mýtus, že Čečenci chtějí žít odděleně od Ruska“.
Podle předběžných výsledků získaných z poloviny volebních obvodů podpořilo návrh ústavy zhruba 96 procent voličů a referenda se zúčastnilo 85 procent obyvatel zapsaných na volebních seznamech.
Vysokou účast voličů v referendu však zpochybnili čečenští ochránci lidských práv, kteří neoficiálně dohlíželi na průběh hlasování v několika volebních místnostech. Podle nich se s žádnou vysokou účastí nikde nesetkali.
Předseda Čečenského výboru národní spásy Ruslan Badalov tvrdí, že volební komise podává nesprávné údaje, a dokládá to na příkladu dvou volebních místností v Ingušsku, kde bylo zapsáno na volební seznamy celkem 3 tisíce lidí, odhlasovalo však údajně zhruba 5,5 tisíce voličů. Navíc celkový počet čečenských uprchlíků s hlasovacím právem, kteří žijí v Ingušsku, odhaduje na 50 tisíc. „Z toho by vyplývalo, že hlasovalo jen asi 11 procent lidí,“ vyvozuje Badalov.
Naopak skupina zahraničních pozorovatelů byla s průběhem referenda spokojena. „Konstatujeme, že orgány Ruské federace a Čečenské republiky zajistily obyvatelům Čečenska možnost samostatného a svobodného vyjádření své vůle v referendu. Uznáváme referendum za demokratické a legitimní," praví se v jejich prohlášení.
Jako pozorovatelé byli akreditováni zástupci výkonného výboru SNS, dále představitelé Malajsie, Egypta, Indonésie, Ománu, Jemenu a organizací Liga arabských států v Rusku a Islámská konference. Významné instituce jako Rada Evropy nebo OBSE oficiální pozorovatele do země nevyslaly.
(M/A) |