Evropské alibi KremluUsam Bajsajev, spolupracovník lidskoprávní organizace Memorial, speciálně pro Prague Watchdog
Samaški, Čečenská republika
Potřeba zřídit genetickou laboratoř začala být zřejmá hned v počátcích druhé čečenské války. Mnohé mrtvoly, které byly objevovány v hrobech, nebylo možné identifikovat vizuálně. Příslušníci ruských silových struktur totiž ve snaze skrýt zločiny vyhazovali těla do povětří.
Před pár dny vyslovili kolegové z jedné španělské organizace na obranu lidských práv názor, „že žádné vyšetřování příčin smrti není nutné“. Hlavním úkolem je zjištění totožnosti a navrácení ostatků pozůstalým. V dopise, který nám zaslali, odkazují na komisaře Rady Evropy pro lidská práva Alvaro Gil-Roblese, s jehož pomocí byla svého času čečenská otázka zredukována na úroveň humanitárního problému. Výměnou za požadavek odsoudit politické a kriminální aspekty k zapomnění získala Rada Evropy povolení k provádění humanitárních akcí a zřízení laboratoře v Čečensku.
Laboratoř ale nakonec nevznikla. Oficiálním důvodem pro její zamítnutí byl nedostatek kvalifikovaných odborníků a finančních prostředků. Je to však čistě politická otázka. Za únosy a vraždami stáli představitelé federálních struktur a průzkum ostatků by odhalil plánovitost a systematičnost spáchaných zločinů. A to by byl můstek od řadového vykonavatele zvěrstev k jeho veliteli a výš, až k nejvyšším pohlavárům země.
Odtud pramení i myšlenka utnout a zredukovat úlohu posmrtného zkoumání, která byla Radě Evropy vnucena. Evropanům se tak decentně nabízí, aby se podíleli na zatajování zločinů.
Celý text je k dispozici v ruském jazyce zde a v anglickém jazyce zde. Překlad Adam Havlín (A)
Diskuse
|