Konflikt v Čečensku - přehled hlavních událostí v červenci 20033. července
Zemřel ruský ochránce lidských práv a poslanec Jurij Ščekočichin, který nejednou podporoval mírové řešení čečenského konfliktu.
4. července
Ruský prezident Vladimir Putin určil svým dekretem termín konání prezidentských voleb v Čečensku na 5. října 2003. V průběhu července a na počátku srpna se zatím zaregistrovalo 11 kandidátů, mezi nimi i stávající šéf proruské správy Čečenska Achmad Kadyrov a známý čečenský podnikatel Malik Sajdullajev. Svůj záměr kandidovat ve volbách ohlásil i bývalý předseda Nejvyššího sovětu RF Ruslan Chasbulatov.
Čečenský dopisovatel agentury AFP Ali Astamirov byl unesen v Ingušsku.
5. července
Následkem sebevražedných útoků dvou žen na rockovém festivalu v Tušinu u Moskvy zahynulo 15 lidí a dalších 60 bylo hospitalizováno. Podle policie byla jedna z atentátnic čečenského původu.
10. července
V prohlášení Výboru Rady Evropy pro zabránění mučení a nelidskému a ponižujícímu chování se uvádí, že představitelé silových struktur a vojáci federálních vojsk v Čečenské republice se nadále beztrestně dopouštějí mučení a jiných forem surového jednání vůči civilistům.
13. července
Na závěr své první služební cesty do Ruské federace vyzval nový zpravodaj PS RE pro Čečensko Andreas Gross ruské představitele, aby zapojili čečenského prezidenta Aslana Maschadova do mírového procesu urovnání čečenského konfliktu.
16. července
Mezinárodní organizace Human Rights Watch prohlásila, že i v Ingušsku byly zaznamenány případy nezákonných zadržení a porušování lidských práv během tzv. vyčišťovacích operací v uprchlických táborech, jež byly dosud charakteristické pouze pro Čečenskou republiku a která mají na svědomí vojáci federálních vojsk.
18. července
Situace v Čečensku stále není bezpečná, lidská práva jsou zde i nadále porušována. Prohlásila to Mezinárodní helsinská federace pro lidská práva po návštěvě Čečenska a Ingušska 13.-17. července.
Před svým bytem v Moskvě byl zavražděn ingušský novinář Alichan Gulijev, který mj. psal o událostech v Čečensku pro ruskou televizní stanici TVC.
21. července
Prezident Čečenské republiky Ičkerija (ČRI) Aslan Maschadov vydal tiskové prohlášení, ve kterém podpořil návrh „částečné nezávislosti“ Čečenska pod mezinárodním patronátem, který předložilo ministerstvo zahraničí ČRI.
23. července
Podle ruského ministra vnitra Borise Gryzlova požádalo o amnestii ode dne jejího vyhlášení (7. června) kolem 200 čečenských partyzánů. 90 z nich prý již bylo amnestováno.
25. července
Vojenský soud v Rostově na Donu odsoudil ruského plukovníka Jurije Budanova k 10 letům odnětí svobody za únos a vraždu čečenské dívky Elzy Kungajevové v březnu 2000.
29. července
Novým velitelem tzv. protiteroristické operace na severním Kavkaze byl jmenován náměstek ministra vnitra Ruska Jurij Malcev, který tak nahradil generála FSB Anatolije Ježkova.
(A) |