Konflikt v Čečensku - přehled hlavních událostí v listopadu 20033. listopadu
Achmad Kadyrov, kterého Kreml před měsícem pomocí zmanipulovaných voleb legitimizoval coby „prezidenta“ Čečenské republiky, jmenoval pět místopředsedů promoskevské vlády republiky, kterou po volbách začal sestavovat. Většina z nich byla členy již předchozí vlády, předsedou zůstává Anatolij Popov.
6. listopadu
Tiskové středisko Ministerstva vnitra RF na severním Kavkaze oznámilo, že „v Čečensku se každoročně rozkrádá ropa v objemu od 500 do 700 tisíc tun a do nelegálního obchodu je zapojeno bezmála 30 tisíc osob“. Od začátku roku prý federální orgány zlikvidovali 183 nezákonných vrtů v ropovodu a přes 3000 nelegálních podniků na zpracování ropy.
7. listopadu
Komise OSN pro lidská práva vyjádřila „hluboké znepokojení v souvislosti se zprávami o porušování lidských práv v Čečenské republice, mj. o mimosoudních popravách, únosech, mučení a případech znásilnění“. Komise vyzvala ruské mocenské orgány, aby dohlédly na to, aby během tzv. „protiteroristické operace“ v Čečensku nedocházelo k porušování lidských práv.
10. listopadu
V obci Gazi-Jurt nedaleko ingušské Nazraně byl spáchán atentát na zástupce ingušského prokurátora Umarbeka Galajeva, když jeho automobil vybuchl. Galajev vyvázl bez zranění.
12. listopadu
Předseda promoskevské vlády Čečenska Anatolij Popov prohlásil, že do konce tohoto roku budou zrušeny všechny uprchlické tábory na území Ingušska. V táborech žije podle jeho slov kolem 6000 čečenských uprchlíků.
13. listopadu
Londýnský magistrátní soud na Bow Street rozhodl o nevydání čečenského emisara Achmeda Zakajeva do Ruska. Zakajev byl zatčen britskou policií 5. prosince 2002 na letišti Heathrow na žádost generální prokuratury Ruské federace, která jej obvinila ze zločinů, jež údajně spáchal během první rusko-čečenské války. Proces s Achmedem Zakajevem byl zahájen v červnu letošního roku, Zakajevova obhajoba opakovaně uváděla, že obvinění ruské strany jsou vykonstruovaná a proces u londýnského soudu má čistě politické motivy. K tomuto názoru se nakonec přiklonil i soudce Timothy Workman, který ruská obvinění označil za nedostatečná.
17. listopadu
Úřad OBSE/ODIHR nevyšle své pozorovatele na volby do Státní dumy RF na území Čečenska. Důvodem je prý fakt, že na území Čečenska nelze pozorovatelům zajistit bezpečnost.
18. listopadu
Americké orgány vyšetřují podrobnosti událostí z října 2002, kdy skupina ozbrojených Čečenců vedená Movsarem Barajevem obsadila moskevské divadlo Na Dubrovce a zajala kolem 800 rukojmí. Uvedl to deník New York Times. Americké orgány prověřují možné napojení Barajevovy skupiny na teroristickou organizaci Al-Káida a uvažují o zahájení trestního stíhání ve věci smrti občana USA v moskevském divadle. Ruské speciální jednotky použily při útoku na Barajevovu skupinu nepovolený jedovatý plyn, v důsledku čehož zahynulo 130 rukojmí. Podrobnosti celé operace nebyly dosud zveřejněny.
20. listopadu
Americký Výbor na obranu novinářů (Committee to Protect Journalists) udělil cenu „Press Freedom“ za rok 2003, která je určena novinářům, jež se nějakým způsobem zasloužili o svobodu tisku ve své zemi. Mezi čtyřmi oceněnými je i čečenský novinář Musa Muradov, šéfredaktor listu „Grozněnskij rabočij“. Podle Výboru na obranu novinářů je týdeník „Grozněnskij rabočij“ jediný svobodný list, který je v současné době vydáván v Čečenské republice.
28. listopadu
Ve Veděnském okrese v Čečensku byl zavražděn pomocník kandidáta do Státní dumy Achmara Zavgajeva, Idris Kadyrov. Zavgajev je v současné době poslancem Rady federace (horní komory parlamentu RF) za Čečensko.
Čečenský emisar Achmed Zakajev dostal politický azyl ve Velké Británii.
1. prosince
Jak prohlásil místopředseda promoskevské vlády Čečenska Movsur Chamidov, od počátku roku 2003 je v Čečensku nezvěstných více než 400 obyvatel.
(A) |