Konflikt v Čečensku - přehled hlavních událostí v únoru 20041. února
V obci Alleroj v Kurčalojevském okrese zabili čečenští partyzáni pět členů ochranky tzv. „prezidenta Čečenska“ Achmada Kadyrova.
2. února
Mírový plán Iljase Achmadova, který předpokládá dočasné zavedení správy OSN v Čečensku, podpořilo svým podpisem 145 poslanců Evropského parlamentu.
5. února
V roce 2003 zahynulo v Čečensku podle oficiálních údajů 263 vojáků ministerstva obrany Ruska.
První náměstek ředitele Federální migrační služby MV Ruska Igor Junaš prohlásil, že v nejbližší době bude uzavřen uprchlický tábor Bart v obci Karabulak v Ingušsku. Obyvatelé tábora tvrdili, že se nechtějí vracet do Čečenska, dokud se tam situace nestabilizuje. Tábor Bart byl přesto uzavřen 1. března.
6. února
Následkem výbuchu v moskevském metru zahynulo kolem 50 lidí. Prezident RF Putin označil bez jakýchkoli důkazů za pachatele výbuchu čečenské separatisty.
9. února
V roce 2003 bylo v Čečensku uneseno 477 osob. Většinu únosů má na svědomí ruská federální armáda nebo oddíly Achmata Kadyrova. Prohlásil to v rozhovoru pro AFP pracovník organizace na obranu lidských práv „Memorial“ Alexandr Čerkasov. Z uvedeného počtu 477 bylo 49 osob zavražděno a 273 zůstává nezvěstných.
10. února
Během ledna a počátkem února se podle oficiálního vyjádření migračního oddělení MV Ruska vrátilo z Ingušska do Čečenska 200 rodin (asi 1030 osob) uprchlíků.
Předsedkyně Komise pro lidská práva při úřadu prezidenta RF Ella Pamfilova představila v Moskvě zprávu ze své návštěvy Čečenska a Ingušska 28.-29. ledna. Ve zprávě se uvádí, že v současné době nelze očekávat návrat čečenských uprchlíků z Ingušska zpět domů. V Čečensku pro ně není dostatek ubytovacích možností a sami uprchlíci se nechtějí vracet do země, kde stále není bezpečno.
12. února
Severokavkazský okruhový vojenský soud v Rostově na Donu obvinil čtyři příslušníky federálních vojsk z vraždy a zneužití moci. Podle vyšetřovatelů obvinění v lednu 2002 zastřelili šest pasažérů osobního automobilu nedaleko obce Daj v Šatojském okrese a jejich těla spálili.
13. února
V katarském hlavním městě Dauhá zemřel Zelimchan Jandarbijev, prezident Čečenské republiky Ičkerija v letech 1996-1997. Jandarbijev zemřel po převozu do nemocnice na následky zranění, která utrpěl při výbuchu automobilu, ve kterém se vracel z mešity.
14. února
Ředitel migrační služby MV Čečenska Asu Dudarkajev oznámil, že od začátku roku se z Ingušska do Čečenska vrátilo 1596 uprchlíků a v Ingušsku byly demontovány 1002 stany.
23. února
Na mnoha místech v Evropě proběhla protiválečná shromáždění u příležitosti 60. výročí násilné deportace Čečenců a Ingušů do Střední Asie a na Sibiř. V Praze se sešlo přes 200 lidí, protestujících proti „postoji evropských politiků, kteří svou faktickou lhostejností vůči hrubému porušování lidských práv v Čečensku přispěli k nynější situaci“. Demonstrace v Moskvě byla místními úřady zakázána.
26. února
Evropský parlament přijal na svém zasedání v Bruselu usnesení, ve kterém vyzývá členské státy Evropské unie, aby se snažily zasadit o mír v Čečensku a zabývaly se mírovým plánem Iljase Achmadova.
28. února
Přední čečenský polní velitel Ruslan (Chamzat) Gelajev byl zabit v jedné z horských oblastí Dagestánu. Podle ruských zdrojů zahynul při přestřelce se dvěma pohraničníky. Zdroje z vlády Čečenské republiky Ičkerija Gelajevovu smrt potvrdily.
(A) |