Konflikt v Čečensku - přehled hlavních událostí v září 20061.-3. září
V severoosetském Beslanu, kde před dvěma lety při obsazení místní školy a následném krveprolití zahynulo přes 330 lidí, proběhla řada vzpomínkových akcí.
2. září
Ve městě Kondopoga, ležícím v severoruské Karélii, došlo k pokusům o podpálení místní restaurace vlastněné Kavkazany a dalším nepokojům poté, co se zde 29. srpna došlo ke střetům mezi skupinami mladíků ruské a čečenské národnosti, při nichž minimálně dva ze zúčastněných Rusů přišli o život.
4. září
Během své návštěvy Petrohradu navrhl promoskevský čečenský prezident Alu Alchanov změnit oficiální název Čečenska, který podle něj vyvolává negativní asociace. Alchanov jej navrhl nahradit názvem „Nochčijn Republik“, vycházejícím z pojmenování republiky v čečenském jazyce.
5. září
Promovskevský čečenský premiér Kadyrov i několik vysoce postavených ruských představitelů odmítlo Alchanovův návrh na změnu názvu republiky.
6. září
V severoosetské vesnici Majskoje zahynuli čtyři příslušníci jednotek ruského ministerstva vnitra poté, co jejich obrněný transportér najel na minu.
15. výročí vyhlášení nezávislé Čečenské republiky Ičkerija. Současně i Den občanské shody a jednoty, který později zavedly promoskevské čečenské úřady.
7. září
Ruské listy Novaja gazeta a Kommersant uvedly, že vyšetřovatel severokavkazské pobočky Generální prokuratury Ruské federace Konstantin Krivorotov, jehož podřízení byli obviňováni z mučení a falšování trestních stíhání, byl zbaven své funkce.
11. září
Dvanáct osob zemřelo, když se ruský vojenský vrtulník s jedenácti vysoce postavenými armádními důstojníky a třemi členy posádky zřítil v severoosetském Vladikavkazu.
13. září
Při přestřelce mezi příslušníky čečenských zvláštních jednotek OMON a ingušskými dopravními policisty na kontrolním stanovišti na ingušsko-čečenské hranici zahynulo devět policistů. K bitvě došlo poté, co se čečenští policisté snažili převézt do Čečenska muže, kterého zatkli v Ingušsku.
17. září
Vysoce postavený velitel ozbrojeného čečenského odporu Isa Muskijev a jeho bratr Ali byli údajně zabiti během policejní operace ve středočečenské vesnici Cocin-jurt.
18. září
Ruský prezident Vladimir Putin předložil do Státní dumy návrh zákona o amnestii pro ty příslušníky ozbrojeného odporu a federálních sil, kteří se při svém zapojení do konfliktu v Čečensku a dalších severokavkazských republikách dopustili méně závažných trestných činů.
20. září
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o vytvoření Komise pro zlepšení sociální a ekonomické situace v Jižním federálním okruhu a jejím šéfem jmenoval Dmitrije Kozaka, který je oficiálním představitelem ruského prezidenta v tomto regionu.
21. září
Ve Staropromyslovské čtvrti Grozného bylo zabito pět příslušníků ruského ministerstva vnitra, údajně pocházejících ze Sverdlovské oblasti.
22. září
Ruská Státní duma schválila návrh zákona o amnestii pro ty příslušníky ozbrojeného odporu a federálních sil, kteří se při svém zapojení do konfliktu v Čečensku a dalších severokavkazských republikách dopustili méně závažných trestných činů.
24. září
Vůdce čečenského hnutí odporu Dokka Umarov podepsal řadu výnosů, kterými změnil strukturu sobě podřízených sil, uvedly internetové zdroje blízké hnutí odporu.
27. září
Promoskevský čečenský premiér Ramzan Kadyrov uvedl, že se na něj nedávno připravovaly dva pokusy o atentát, avšak oba byly včas odhaleny. Současně uvedl, že přikázal, aby z veřejných prostranství zmizely jeho četné portréty.
Gruzínské úřady zatkly čtyři příslušníky ruské vojenské rozvědky a obvinily je ze špionáže. Rusko pohrozilo, že na Gruzii uvalí ekonomické sankce.
Sestavil Prague Watchdog. Kromě těchto měsíčních přehledů sestavujeme i týdenní přehledy, které pravidelně posíláme (většinou v pondělí večer) odběratelům našeho bezplatného newsletteru. (T/A)
Diskuse
|