V říjnu se v Čečensku budou konat volby nového parlamentu(Prague Watchdog) - Předčasné parlamentní volby v Čečensku proběhnou 12. října 2008, oznámil minulý týden předseda republikové volební komise Ismail Bajchanov. Volby se konají kvůli transformaci parlamentu z dvoukomorového na jednokomorový, která byla schválena v loňském referendu, spolu se změnou způsobu volby poslanců.
Funkční období dosavadního parlamentu, který vzešel z voleb v roce 2005, mělo vypršet v příštím roce, avšak promoskevské čečenské vedení dlouhodobě usilovalo o zrušení horní parlamentní komory z důvodů centralizace legislativní moci a zjednodušení kontroly nad tímto orgánem. Proto koncem minulého roku proběhlo referendum o změnách čečenské ústavy, v rámci kterých bylo schváleno, že nový čečenský parlament bude jednokomorový a bude v něm místo dosavadních 61 zasedat pouze 41 poslanců (viz zpráva PW z 6. prosince 2007). Současně bylo funkční období parlamentu prodlouženo ze čtyř na pět let.
Další podstatná změna se týká způsobu volby poslanců. Zatímco v prvních parlamentních volbách byl použit smíšený systém, kdy část poslanců byla zvolena většinově v jednomandátových obvodech a druhá část poměrně na bázi stranických kandidátek, nyní budou kandidáti voleni výhradně poměrným systémem a voleb se budou moci účastnit pouze politické strany.
Zajistit vítězství kandidátů proprezidentského Jednotného Ruska, skládající se z lidí loajálních prezidentu Ramzanu Kadyrovovi, tak bude tedy jednodušší, než v případě voleb v jednomandátových obvodech. Sám Kadyrov se nechal slyšet, že „v nadcházejících volbách budou všem politickým stranám bez ohledu na jejich politické názory a platformy zajištěny rovné podmínky“ a že obyvatelstvo prokáže v nadcházejících volbách stejně vysokou účast, jako ve volbách předchozích.
Pokud se však podíváme na předchozí volby, zní obě tato prohlášení poněkud komicky. Čečenská volební komise totiž v minulosti pravidelně oznamovala volební účast, srovnatelnou se satelitními zeměmi bývalého SSSR – voleb federálního prezidenta se v březnu 2004 účastnilo 94 % voličů (92,3 % z nich údajně volilo Putina), ve volbách do Státní dumy v prosinci 2007 využilo podle volební komise svůj hlas 99,5 % zaregistrovaných voličů. V průběhu prezidentských voleb v březnu 2008 přišlo k urnám údajně 91,2 % voličů. Netřeba dodávat, že drtivá většina měla hlasovat za proprezidentskou stranu Jednotné Rusko (99,36 %) (viz zpráva PW z 3. prosince 2007) či za kremelského kandidáta Dmitrije Medvěděva (88,70 %) (viz zpráva PW z 3. března 2008).
Poslední volby do republikového parlamentu, které se konaly v listopadu 2005, provázela menší účast – k volebním urnám se podle oficiálních výsledků dostavilo 69,6 % voličů (viz zpráva PW z 3. prosince 2005). Důvodem relativně nižší volební účasti byla pravděpodobně ta skutečnost, že v případě republikových voleb nemá Kadyrov a jeho podřízení tak silnou motivaci „blýsknout se“ před Moskvou a dokázat ji čečenskou loajalitu pomocí drtivé většiny hlasů dodaných Kremlu.
Připomeňme, že parlamentních voleb v roce 2005 se kvůli zachování zdání demokratičnosti kromě prokremelského Jednotného Ruska zúčastnily i liberální Svaz pravicových sil (SPS), nacionalisté (blok Vlast a Žirinovského LDPR), komunisté (KPRF) i další strany. Volby podle oficiálních výsledků vyhrálo Jednotné Rusko s téměř 61 % hlasů. Další dvě strany, které překonaly pětiprocentní klauzuli (SPS a KPRF), obdržely zhruba stejně po 12 %.
Nyní je podle dostupných informací v republice zaregistrováno 12 politických stran, které by se teoreticky mohly volebního klání účastnit. Pokud se však bude opakovat situace z prosince 2007, kdy bylo oznámeno drtivé vítězství prokremelské strany, může být nový čečenský parlament prakticky monopartistický, a tedy i nadále zůstat orgánem, bezvýhradně schvalujícím návrhy čečenského prezidenta Kadyrova.
Martin Laryš
Larys.Martin@seznam.cz
(M/T)
Diskuse
|