Dvě stovky lidí protestovaly 21. srpna proti ruskému postupu v Gruzii(Prague Watchdog) – Kolem dvou set lidí shromážděných ve čtvrtek odpoledne před velvyslanectvím Ruské federace v pražských Dejvicích odsoudilo ruský postup v Gruzii. Akce se konala u příležitosti 40. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.
Na shromáždění zorganizovaném gruzínským spolkem Samšoblo za podpory Evangelického výboru pro Gruzii vystoupili nejen představitelé místní gruzínské komunity a českých občanů, ale i lidé z Běloruska a Ukrajiny, kteří se podělili o zkušenost svých zemí s ruskou imperiální politikou.
Senátor a bývalý novinář Jaromír Štětina, který se před několika dny vrátil z Gruzie, označil události v Gruzii za „brutální agresi“ a zdůraznil, že „ruská imperiálnost nekončí u Užhorodu, ale u Aše, a proto musíme stát za Gruzií.“
Bývalý disident a pracovník kontrarozvědky Vladimír Hučín varoval proti narůstání vlivu ruských zpracovajských služeb na českém území: „Musíme mít na paměti, že [ruská tajná služba] pracuje velmi schopně a operativně rozvíjí svou činnost na území suverénních států. ... Ona totiž demokracie není zadarmo. Za demokracii se mnohdy platí krví a já si velice vážím Gruzínců za to, že se [Rusku] dokázali postavit, byť museli vědět, že jejich vojenská technika se nemůže rovnat té technice, kterou má Rusko.“
Evangelický farář a bývalý disident Miloš Rejchrt se ve svém zamyšlení vrátil k hrdinskému činu na Rudém náměstí v Moskvě dne „25. srpna 1968, když osm statečných ukázalo světu, že ne všichni Rusové těm žvástům o bratrské pomoci věří. Opravdu hodně se změnilo od té doby a z šesti hesel, která tam na transparentech ti demonstranti vystavovali světu, myslím asi čtyři už nejsou aktuální. Ale dvě zůstávají, a to „Hanba okupantům!“ a „Za naši a vaši svobodu!“.“
Shromáždění bylo zakončeno zpěvem gruzínské a československé hymny. Někteří účastníci shromáždění se po jeho skončení ještě přesunuli na Václavské náměstí, kde si v jeho horní částí a v prostorách Národního muzea prohlédli výstavu fotografií ze srpnové invaze v roce 1968 a potlačení demonstrací v roce 1969.
Fotogalerii naleznete zde. (T) Související články: ·
Diskuse
|