Bývalý čečenský ministr a nynější spolupracovník lidskoprávních organizací Dik Altěmirov zadržen v GroznémV hlavním městě Čečenska Grozném byl ruskými federálními jednotkami na základě obvinění z údajné spolupráce s čečenskými partyzány zadržen Dik Altěmirov, jeden bývalých ministrů čečenské vlády z počátku devadesátých let, pozdější spolupracovník mise OBSE v Čečensku a nynější spolupracovník lidskoprávních organizací monitorujících dodržování lidských práv v Čečensku.
Dik Michajlovič Altěmirov byl na počátku devadesátých let čečenským ministrem turistiky a sportu. Po vypuknutí první čečenské války v roce 1994 svou ministerskou funkci opustil, avšak po ukončení války byl na podzim roku 1996 krátce místopředsedou čečenské vlády zodpovědným za sociální a humanitární záležitosti (věda, vzdělávání, sport). Během první čečenské války (1994-96) působil Altěmirov jako předseda Shromáždění společensko-politických stran a hnutí, které se organizováním demonstrací, shromáždění a průvodů zasazovalo nenásilnými prostředky o ukončení válečného konfliktu. Altěmirov později úzce spolupracoval s Timem Guldimanem, tehdejším šéfem mise OBSE v Čečensku, které sehrála podstatnou roli při uzavření Chasavjurtských mírových dohod v roce 1997.
V meziválečném období (1997-99) se Altěmirov projevoval jako důrazný protivník extremismu a také ozbrojených útvarů, působících pod rouškou vahhábismu.
Od počátku druhé čečenské války (září 1999) byl jedním z mála obyvatel Grozného, kteří zůstali ve městě a zabývali se monitoringem lidských práv. Od počátku roku 2000 Altěmirov spolupracoval s různými lidskoprávními organizacemi, včetně nejznámější ruské lidskoprávní organizace Memorial.
Právě Memorial vydal ihned po Altěmirovově zatčení prohlášení, že tento incident „nelze vykládat jinak než jako pronásledování jedince za jeho názory a lidskoprávní aktivity.“ Ředitel Memorialu Oleg Orlov dále zdůraznil, že obvinění sedmašedesátiletého Altěmirova z příslušnosti k ozbrojeným vojenským útvarům je zcela absurdní, neboť krédem Altěmirova, který je otevřeným zastáncem nezávislosti Čečenska, je prosazovat své názory pouze pokojnou a nenásilnou cestou.
Prague Watchdog (s využitím materiálů "Memorialu")
|