Asistenční skupina OBSE se vrátila do ČečenskaOrganizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) obnovila své působení na území Čečenska, když se čtyřčlenný tým Asistenční skupiny (AS) OBSE přesunul do severočečenské obce Znamenskoje.
Ve středu 13.6. podepsali zástupci OBSE a ruského ministerstva spravedlnosti dohodu, v níž byly specifikovány podmínky, za jakých bude AS OBSE moci pokračovat ve svém působení v Čečensku. Podle této dohody má OBSE financovat nákup výzbroje pro ochranku zahraničních pozorovatelů. Dohoda též stanovuje, že ruská ochranka bude například moci odmítnout dopravit AS na místo, které uzná za nebezpečné, což může významně ovlivnit možnosti pohybu zahraničních pozorovatelů po Čečensku.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je největší bezpečnostní organizací na světě, která sjednocuje 55 evropských, severoamerických a latinskoamerických států. Jejím hlavním cílem je předcházení regionálním konfliktům, řešení krizových situací a obnovu konflikty zničených oblastí. Asistenční skupina OBSE pro Čečensko byla vytvořena během první rusko-čečenské války a svou činnost v zemi zahájila 26. dubna 1995. OBSE se významným způsobem se podílela na uzavření příměří mezi bojujícími stranami a na podepsání Chasavjurtských mírových dohod. V lednu 1997 sehrála důležitou roli při organizaci prezidentských voleb, ze kterých vyšel jako vítěz současný čečenský prezident Aslan Maschadov. Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci se Asistenční skupina OBSE z Čečenska stáhla v prosinci 1998.
Komentář k podepsané dohodě:
Podle dopisovatele tiskové agentury Reuters si Rusko za umožnění návratu této malé mise vynutilo neobvykle vysokou cenu: OBSE poskytne ruskému ministerstvu spravedlnosti na pětadvacetičlennou ochrannou jednotku částku ve výši cca. 13 milionů rublů (cca. 17 milionů Kč.), za kterou Rusko nakoupí výzbroj a výstroj, mj. automatické granátomety, tříštivé granáty, velké množství munice a několik ozbrojených vozidel. Z podepsané dohody dále vyplývá, že po ukončení mise AS zůstane výzbroj v majetku ruského ministerstva vnitra a veškeré další náklady spojené se zajišťováním ochrany pro zahraniční pozorovatele OBSE budou ministerstvu proplaceny.
Mluvčí OBSE, Josue Anselmo, zdůraznil, že OBSE samo nakupovat zbraně pro ochranku AS nebude, nicméně bezpečnostní podmínky pro její práci musí být zajištěny. „Ruské ministerstvo vnitra navrhlo nákup celého zbrojního balíčku. Podle ministerstva bude naše čečenská mise potřebovat 25tičlenný ochranný tým, který musí být kvalitně vybaven obrannými zbraněmi. Na obranný balíček jsme přistoupili, neznamená to však, že pro ruskou armádu nakupujeme zbraně.“ Podle zdroje blízkého mluvčímu ruského prezidenta, Sergeji Jastržembskému, je tato dohoda „zcela běžným bezpečnostním opatřením“. OBSE zaplatí svou ochranku, která se samozřejmě bez zbraní neobejde. Proti dohodě se nesouhlasně vyslovilo několik západních států, žádná z členských zemí OBSE však proti uzavření této dohody nezasáhla. Nejmenovaný diplomat obvinil rumunské předsednictví OBSE ze zbytečně velkého ústupku Rusku. „Těm, kteří jsou zodpovědní za všechnu tu hrůzu v Čečensku, nakonec ještě zaplatíme,“ řekl. Jiný diplomat se zamýšlí nad efektivitou čečenské mise vůbec: „Copak pozitivního asi tak mohou vykonat dva-tři chlapíci zakopaní v bunkru ve Znamenském a přísně hlídaní ruskou ochrankou?“
Představitelé OBSE se brání tím, že všechny mezinárodní humanitární organizace se musejí uchylovat k podobně neatraktivním kompromisům, pokud chtějí efektivně a bezpečně vykonávat svou práci v konfliktních oblastech. Mluvčí Anselmo dále trvá na tom, že mise OBSE do Čečenska nemá jen symbolický význam. „Že nám Rusové poskytnou ochranu, neznamená, že stojíme na jejich straně. Náš mandát je naprosto jasný – jsme zde, abychom podpořili dodržování základních lidských práv a svobod.“ |