Mírový pochod Groznyj – Moskva odložen na neurčito, hladovka skončilaMírový pochod čečenských uprchlíků Groznyj – Moskva, který měl být zahájen 1. srpna v ingušské obci Ordžonikidzevskaja a směřovat přes Groznyj do Moskvy, byl odložen na neurčito poté, co ingušské pořádkové orgány upozornily jednoho z organizátorů, že pochod nedostal povolení místních úřadů v zákonné lhůtě 10 dní před datem konáním pochodu. Někteří účastníci přesto pochod zahájili, avšak krátce poté jim policisté přehradili cestu a některé účastníky pochodu zatkli.
Kvůli zapojení se do pochodu přitom ukončila svůj protest většina účastníků mírové protestní hladovky zahájené v polovině června v ingušských uprchlických táborech. Ze zbylých pěti hladovkářů, kteří v hladovce přesto pokračovali, byli tři v úterý 31. července zatčeni místní policí za „kladení odporu“ poté, co se snažili ochránit svůj stan před policisty, kteří dorazili na místo hladovky a začali likvidovat přístřešky, v nichž hladovkáři přebývali.
Mírový pochod měl začít 1. srpna v 10 hodin ráno místního času v uprchlickém táboře ve vesnici Ordžonikidzevskaja (Slepcovskaja) na hranici Ingušska a Čečenska, v němž drží přes sedmdesát uprchlíků již téměř dva měsíce protestní hladovku. Sedmdesátidenní pochod měl být dva tisíce kilometrů dlouhý a projít řadou severokavkazských a ruských měst (např. Vladikavkaz, Miněralnyje vody, Rostov na Donu, Voroněž, Rjazaň). Zájem o účast v pochodu projevilo bezprostředně po oznámení akce přes dvě stě uprchlíků, mezi nimi i ženy, děti a staří lidé.
Předseda Výboru pro mírový pochod Groznyj-Moskva, Alexandr Ljuboslavskij, jinak též známý bojovník za lidská práva a šéfredaktor časopisu Ochrana lidských práv a svobod, a spoluorganizátor akce, Společnost rusko-čečenského přátelství, vyzvali ruské i čečenské občany a humanitární organizace, aby se k protestnímu pochodu připojili.
V Moskvě pak účastníci pochodu plánovali navázat na hladovku čečenských uprchlíků v Ingušsku protestem před kremelským palácem. V případě ignorování protestu ze strany kremelského vedení plánovali účastníci protestu pokračovat ve svém pochodu a dojít až do Štrasburku.
|