Vyčišťovací operaci ve vesnici Staryje Atagi doprovázelo násilí
Dopisovatel Prague Watchdog, severní Kavkaz – V úterý 7. srpna zrušila ruská armáda zákaz pohybu po čečenských komunikacích, který byl zaveden v předvečer pátého výročí čečenského útoku na Groznyj, a uvolnila režim na kontrolních stanovištích na hranicích republiky, a tak mohli obyvatelé čečenské vesnice Staryje Atagi vypovědět novinářům a organizacím na obranu lidských práv nacházejících se s sousedním Ingušsku o tom, co museli prožít během takzvané vyčišťovací operace, kterou v jejich vesnici opět provedli ruští vojáci.
Podle výpovědi Makki Maajevové, Taus Achmadovové a Jachi Šachtamirovové byla 3. srpna přibližně v 5 hodin ráno vesnice Staryje Atagi oblíčena obrněnou technikou a v nevelké výšce nad ní prolétávala vojenská letadla. Před vyčišťovací operací byla vesnice ostřelována dělostřelectvem, granátomety a pěchotními zbraněmi, čímž došlo k poškození dvou místních mešit a několika domů. Vojáci vtrhávali do domů, vykopávali dveře, rozbíjeli nábytek a odnášeli domácí potřeby a vybavení bytů.
Rodině Maajevových, která bydlí v ulici Učitelská 64, ruští vojáci sebrali počítač, lékařský přístroj, video, zlaté náramky a náušnice a odebrali pasy a další dokumenty. Zajnap Kaimové vojáci sebrali jak zlaté náramky a náušnice, tak i peníze. Izmail Achmadov, který žije na ulici Nagornaja, se musel rozloučit s botami, oblečením, videem a zlatým prstenem. Taus Achmadovová, která žije u svých příbuzných jako uprchlice, přišla o kožený kabát, obuv a potraviny, které prodávala na místním trhu, když vojáci vylomili dveře do jejího pokoje. Ženy uvedly, že se vojáci vyjadřovali velmi vulgárně a prohlašovali, že přišli do Čečenska zabíjet a že k tomu mají přikaz od samotného Putina.
Zhruba o půlnoci z 3. na 4. srpna byla vesnice Staryje Atagi znovu ostřelována z tanků. Jeden z granátů dopadl na osobní automobil stojící na dvoře domu v ulici Sadovaja a jen náhodou při tom nikdo nebyl zasažen. Obyvatelé vesnice byli nuceni celé dva dny držet dobytek doma, neboť vojáci jim nedovolili jej pást. Jedenáct krav, které se pásly na okraji vesnice, bylo zabito po ostřelování z vrtulníků.
V průběhu 3. a 4. srpna ruští vojáci zadrželi a odvezli celkem 12 místních obyvatel. Byli mezi nimi bratři Leča a Lema Maajevové a jejich čtyři synové, z nichž nejmladšímu bylo dvacet let. Vojáci zadrželi a odvezli též jednašedesátiletého Zaurbeka Sadajeva a dvaašedesátiletého uprchlíka z Grozného Aslambeka Dudajeva. Zbytek tvořili lidé středního věku.
Vesnice Staryje Atagi, která leží na jih od Grozného na silnici vedoucí do Šatoje, je rodištěm Zelimchana Jandarbijeva, který převzal funkci čečenského prezidenta po smrti Džochara Dudajeva v dubnu roku 1996. Touto skutečností si místní obyvatelé vysvětlují kruté jednání ruských vojáků, třebaže Jandarbijev a jeho příbuzní dávno své domy opustili z obavy, že je budou všelijak pronásledovat ruské orgány činné v trestním řízení.
Nehledě na to, že identifikační znaky vojenské techniky byly zahaleny hadry a ukryty pod nánosem bláta, obyvatelům vesnice se je podařilo zjistit a zapamatovat. Některé náznaky nasvědčují tomu, že operace ve vesnici Staryje Atagi se zúčastnily vojenské jednotky z hlavní ruské vojenské základny v Čečensku – Chankale a také z okolí vesnice Tolstoj-Jurt.
Obyvatelé vesnice Staryje Atagi se obrátili na zástupce OBSE v Čečensku a organizace na obranu lidských práv s žádostí, aby byla tato událost vyšetřena. Lidé také žádají o pomoc při osvobození svých nezákonně zatčených sousedů.
|
|