Obnovená mise OBSE v Čečensku po 2 měsících práce zatím bez valných výsledkůDva měsíce po obnovení činnosti stálé mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Čečensku uvedl její šéf Alexandru Cornea v rozhovoru pro agenturu AFP, že s dosavadními výsledky práce není příliš spokojený. Podle jeho slov se pracovníkům OBSE daří do podpůrných programů zahrnout pouze zanedbatelné procento čečenského obyvatelstva. Mise se zatím soustřeďuje především na podporu vzdělávacích, psychologických a sportovních programů pro děti a mladistvé a zabývá se také distribucí mýdla, vodních filtrů a kojenecké výživy.
Hlavními cíli čečenské mise OBSE jsou návrat čečenských uprchlíků a zlepšení lidskoprávní situace v republice, jejich naplnění je však zatím v nedohlednu. I přes zklamání z dosavadních nevalných výsledků je ale podle Corney důležité, že OBSE je v Čečensku přítomna.
Asistenční skupina OBSE pro Čečensko byla vytvořena během první rusko-čečenské války a svou činnost v zemi zahájila 26. dubna 1995. OBSE se významným způsobem se podílela na uzavření příměří mezi bojujícími stranami a na podepsání Chasavjurtských mírových dohod. V lednu 1997 sehrála důležitou roli při organizaci prezidentských voleb, z nichž vyšel jako vítěz současný čečenský prezident Aslan Maschadov. Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci se Asistenční skupina OBSE z Čečenska stáhla v prosinci 1998.
K návratu OBSE do Čečenska došlo až 15. června 2001, kdy organizace oficiálně otevřela svou pobočku v severočečenské obci Znamenskoje. Při svém návratu do Čečenska byla OBSE kritizována četnými politiky za přílišné ústupky ruským úřadům, když se údajně zavázala investovat cca 13 milionů rublů (asi 17 milionů Kč) do vyzbrojení a vystrojení pětadvacetičlenné ochranné jednotky, poskytnuté ruským ministerstvem spravedlnosti. Roční rozpočet samotné mise pak činí 100 tisíc euro (asi 3,4 miliony Kč).
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je největší bezpečnostní organizací na světě, která sjednocuje 55 evropských, severoamerických a latinskoamerických států. Jejími hlavními úkoly jsou předcházení regionálním konfliktům, řešení krizových situací a obnova konflikty zničených oblastí.
|