Groznyj z bezpečnostních důvodů opět uzavřenRuské ozbrojené síly v úterý ráno opět uzavřely přístupové cesty do hlavního města Čečenska Grozného a do města propouštějí pouze osoby vybavené zvláštním povolením. Na kontrolních stanovištích na okrajích metropole se tak jako obvykle vytvořily dlouhé fronty.
Příkaz k uzavření města byl vydán velitelem skupiny ruských vojsk v Čečensku generálem Baranovem ve snaze předejít údajným diverzním akcím, naplánovaným k desetiletému výročí vyhlášení čečenské nezávislosti (6. září 1991). Bezpečnostní situace v čečenském hlavním městě zůstává dlouhodobě neuspokojivá, neboť stále dochází k častým vraždám čečenských i ruských civilistů a při útocích čečenských partyzánů ve městě prakticky každý den umírají ruští vojáci.
K poslednímu velkému incidentu došlo v pondělí 3. září, kdy v sídle promoskevské čečenské vlády v Grozném vybuchla bomba. V době výbuchu probíhalo v druhém patře budovy zasedání vlády za účasti šéfa proruské čečenské správy Achmada Kadyrova. Výbušnina byla v této nejlépe střežené budově v Grozném umístěna v prvním patře přímo pod místností, kde se zasedání konalo. Při výbuchu zahynula jedna ze zaměstnankyň, která podle jedné z verzí vyšetřovatelů mohla do budovy bombu umístit. Nikdo z účastníků vlastního zasedání zraněn nebyl.
Bezpečnostní opatření v Grozném byla naposledy významněji posílena 5. srpna, a to v obavě z opakování událostí ze 6. srpna roku 1996, kdy čečenští partyzáni přešli do neočekávaného protiútoku a na čas převzali kontrolu nad hlavním městem. Tato událost pak podstatnou měrou přispěla k podepsání mírových dohod v dagestánském Chasavjurtu (31. srpna 1996) a ukončení první rusko-čečenské války.
Ruské ozbrojené síly a místní promoskevské úřady v Čečensku tradičně posilují bezpečnostní opatření prakticky před každým výročím či svátkem, poukazujíce na údajné zintenzívnění aktivity čečenských partyzánů a jejich plánované diverzní akce. K žádným velkým bojovým akcím ze strany čečenských partyzánů však během současného konfliktu nikdy nedošlo a boje v těchto obdobích naopak většinou utichají. Ruská strana to následně vydává za úspěch svých opatření, čečenská strana naproti tomu tvrdí, že provádí bojové operace bez ohledu na výročí a svátky. |