Čečenský polní velitel Chattáb zraněn nebyl, šlo o dezinformaci(Prague Watchdog) - Světová média dnes přinesla zprávu o údajném vážném zranění předního polního velitele čečenských partyzánů Chattába, avšak jednalo se opět o další z dezinformací, jimiž je válka v Čečensku poznamenána.
Zprávu o Chattábově zranění ještě během dnešního dne popřeli nejbližší podřízení nedávno jmenovaného nového velitele skupiny federálních vojsk v Čečensku generálporučíka Vladimíra Moltenského, kteří navíc zdůraznili, že žádnou takovou informaci nerozšiřovali.
Ruské sdělovací prostředky s odkazem právě na velitelství federálních vojsk v Čečensku během dne informovaly, že Chattáb byl těžce zraněn při jedné ze speciálních operací ruské armády. Následovně tuto dezinformaci zveřejnily i některé světové agentury. Samotný Chattáb operativně vzkázal přes dopisovatele agentury Kavkaz.org, která vyjadřuje názory extremistického křídla čečenských partyzánů, že tato falešná informace má jen zakrýt velké ztráty, které ruská strana utrpěla v nedávných bojích. Polní velitel Chattáb alias Chabib Abdul Rachman, který je jednou z nejhledanějších osob v Rusku, je obestřen tajemstvím a spoustou protikladných informací. Podle různých pramenů se narodil v roce 1963 či 1970, ale nejspíše v roce 1965, a to buď v Saúdské Arábii či Jordánsku, kam jeho rodiče uprchli z komunistického Sovětského svazu. Třebaže je Chattáb běžně označován za Jordánce a on sám tak o sobě hovoří, pracovníci jordánského velvyslanectví v Rusku s odkazem na spolehlivé zdroje v Ammánu podle ruského listu „Vremja MN“ uvedli, že Chattáb „nemá k Jordánsku žádný vztah, a to jak z hlediska místa narození, tak z hlediska občanství“. Chattáb každopádně patří mezi cizince, kteří bojují na čečenské straně - podle Rusů za žold, podle něho samotného dobrovolně. Jeho jméno je často spojováno s Usámou bin Ládinem, neboť koncem osmdesátých let navštívil Afgánistán, aby tam pak prošel jedním z místních výcvikových táborů. Chattáb před pár dny odmítl, že by s bin Ládinem či jeho lidmi ještě udržoval kontakt nebo přijímal od nich peníze. Rusko však tvrdí, že o tomto propojení má důkazy – ty přitom ale zatím nezveřejnilo. Talibanský režim v Afgánistánu byl ale jediným, kdo uznal nezávislost Čečenské republiky Ičkerija.
Vedení Čečenské republiky Ičkerija v čele s prezidentem Aslanem Maschadovem se v průběhu druhé rusko-čečenské války dostalo do sporů s několika polními veliteli včetně Chattába, avšak společně sdílený nepřítel oba nejsilnější proudy čečenského ozbrojeného odporu opět sblížil. V létě Chattáb spolu s dalšími polními veliteli údajně znovu potvrdili svou loajalitu Maschadovovi coby vrchnímu veliteli čečenských ozbrojených sil. Série koordinovaných lokálních protiútoků, které od té doby čečenští partyzáni překvapivě, avšak úspěšně provedli, tomu nasvědčuje.
Spory mezi čečenským prezidentem Maschadovem, reprezentujícím státní struktury dnes již prakticky neexistující Čečenské republiky Ičkerija, a extremistickým křídlem v čele s polními veliteli Šamilem Basajevem, Chattábem a dalšími, kteří na severním Kavkaze pod praporem vahhábismu usilovali o vytvoření vlastního státu, tak mohou znovu propuknout po ukončení rusko-čečenské války.
|