V Rusku začal soudní proces s čečenským polním velitelem Radujevem(Prague Watchdog) - Dnes bylo v dagestánském hlavním městě Machačkale zahájeno soudní líčení s bývalým předním čečenským polním velitelem Salmanem Radujevem, obviněným z terorismu, únosů, organizace nezákonných ozbrojených útvarů a z ozbrojeného útoku na nemocnici v dagestánském Kizljaru.
Radujev byl za zatím ne zcela vyjasněných okolností zadržen ruskou bezpečnostní službou v březnu 2000 v Čečensku. Mluvčí Úřadu generálního prokurátora oznámila, že úřad po roce ukončil vyšetřování Radujevova případu a žalobu předal Nejvyššímu soudu Ruské federace. Radujev, který po zatčení působil dojmem psychicky zhrouceného člověka, avšak během několikaměsíční vazby údajně částečně obnovil svou duševní vyrovnanost, byl nedávno ve zkráceném soudně-lékařském vyšetření prohlášen za zcela způsobilého stanout před soudem.
Spolu s Radujevem budou souzeni další tři čečenští bojovníci - Turpal-Ali Atgerijev, Aslanbek Alchazurov a Husejn Gujsumov, kteří se účastnili kizljarského útoku. Radujev je prvním předním čečenským velitelem, který stane před ruským soudem.
Salman Radujev se narodil 13. února 1967 v Čečensku. Záhy po ukončení střední školy coby horlivý komsomolský funkcionář vstoupil do KSSS a v roce 1992 se stal prefektem gudermeského okresu. V témž roce vytvořil vojenskou skupinu „prezidentské barety,“ přímo podřízenou tehdejšímu čečenskému prezidentovi Džocharu Dudajevovi. Z „baretů“ se stal 6. pluk Dudajevových ozbrojených sil, známý pod přezdívkou „Borz“ – vlk. Radujev je ženatý a má dva syny, kteří nežijí v Ruské federaci.
9. ledna 1996 podnikl oddíl Osamělý vlk, čítající tři stovky ozbrojených čečenských bojovníků, útok na městskou nemocnici v dagestánském Kizljaru. Radujev zde držel kolem tří tisíc rukojmích, lékařů, sester a pacientů. O den později bojovníci Kizljar opustili s několika stovkami rukojmích a dostali se do městečka Pěrvomajskoje, na které 15.-18. ledna útočily ruské jednotky. Podle informací Radia Svoboda přišlo během těžkých bojů o život 78 civilistů a asi dvě stě osob bylo zraněno, skupině bojovníků v čele s těžce raněným Radujevem se však podařilo uniknout. V březnu 1996 ruská média informovala o Radujevově smrti, avšak jak se později ukázalo, Radujeva zachránila složitá operace fraktury lebky, které se dle vlastních slov podrobil v Německu.
Radujev je také podezřelý ze zorganizování řady únosů, při kterých přišly o život dvě desítky lidí. Je znám jak svou radikální protiruskou rétorikou, tak vytvářením mýtů o sobě samém.
Již v roce 1998 byl Radujev odsouzen čečenským islámským soudem ke čtyřem letům vězení za organizaci ozbrojené vzpoury proti čečenskému prezidentovi Aslanu Maschadovovi. Nicméně soud nevyvinul žádné úsilí, které by vedlo k vynucení rozsudku a Radujevově dopadení.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu Ruské federace uspořádat přelíčení v dagestánské Machačkale bylo podrobeno ostré kritice, protože Radujevovi po útoku na kizljarskou nemocnici mnoho Dagestánců vyhlásilo krevní mstu a existují obavy, že by během soudu mohly vzniknout nepokoje s cílem Radujeva zabít.
Žaloby se ujme sám ruský generální prokurátor Vladimír Ustinov. Radujeva obhajuje čečenský právník Arbi Bachanajev a dva dagestánští právníci. „Jestli bude rozsudek objektivní, dostanu 10 až 12 let,“ říká Radujev. |