Rusové plánují návrat čečenských uprchlíků z Gruzie(Prague Watchdog) - Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministrovi pro mimořádné situace Sergeji Šojgovi, aby připravil návrat čečenských uprchlíků z Gruzie a předložil tento týden na zasedání v Kremlu plán repatriace.
Plán by měl především zajisit dopravu tisíců uprchlíků ze severogruzínské soutěsky Pankissi zpět do Čečenska. Podle informace tiskového odboru ministerstva pro mimořádné situace byla dnes do hlavního města Gruzie Tbilisi vyslána meziresortní pracovní skupina, sestavená ze zástupců ruského ministerstva pro mimořádné situace, ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Skupina má za úkol projednat všechny aspekty repatriace čečenských uprchlíků.
Nařízení prezidenta předcházela jednání tajemníka Bezpečnostní rady Ruské federace Vladimira Rušajla a jeho gruzínského protějšku Nugzara Sadžaju ve středu 30. ledna v Tbilisi. Ústředním tématem jednání byl právě návrat čečenských uprchlíků z Gruzie do vlasti. „Repatriace čečenských uprchlíků z Gruzie je nezbytná pro zlepšení rusko-gruzínských vztahů,“ citovala agentura RIA Novosti předsedu Výboru pro mezinárodní záležitosti při Federálním shromáždění Michaila Margelova.
Přítomnost čečenských uprchlíků v gruzínské pohraniční oblasti horské soutěsky Pankissi komplikuje spolu se sporem o severogruzínskou oblast Abcházie v posledních dvou letech vztahy mezi Ruskem a Gruzií. Soutěska Pankissi leží asi 150 km na severovýchod od Tbilisi a je jižním sousedem Čečenska. Podle odhadů ruského ministra pro mimořádné situace Sergeje Šojgu se v horách kolem soutěsky Pankissi skrývá šest až sedm tisíc uprchlíků, kteří se sem uchýlili během rusko-čečenské války. Ruská vláda se domnívá, že čečenští ozbrojenci si zde vytvořili své zázemí.
Vedle repatriace chce Rusko v soutěsce Pankissi provést také rozsáhlou tzv. vyčišťovací operaci a likvidaci domnělého zázemí čečenských uprchlíků. „Neměli bychom bránit pouze pronikání čečenských ozbrojených oddílů na území samotného Ruska, ale také snahám ozbrojenců skrývat se na území Gruzie. Na tom by bezpečnostní služby Ruska a Gruzie měly spolupracovat,“ domnívá se Margelov.
Proti vynucené repatriaci čečenských uprchlíků se negativně staví gruzínský prezident Eduard Ševarnadze, který nejednou prohlásil, že uprchlíky nelze nutit k návratu do vlasti, dokud se k němu sami neodhodlají v závislosti na bezpečnosti v zemi. Uprchlíci dosud návrat domů odmítají s tím, že se obávají o svoji bezpečnost v republice, kde neustále dochází ke střetům mezi federálními jednotkami a povstaleckými formacemi a kde federální vojska denně provádějí tzv. vyčišťovací akce, během nichž jsou civilisté biti, mučeni, bezdůvodně zatýkáni, jejich domy jsou rabovány a majetek rozkrádán.
Ruská vláda rovněž ústy ruského velvyslance v Gruzii Vladimira Guděva kritizovala gruzínskou stranu za to, že toleruje existenci zastupitelského úřadu Čečenské republiky v Tbilisi. Podle Guděva se zastupitelství zabývá především zajištěním materiální a finanční podpory čečenským bojovníkům.
|