Generál Moltenskoj slibuje stažení většiny ruských vojsk z Čečenska do konce roku(Prague Watchdog) - Generálplukovník Vladimir Moltenskoj, který je vrchním velitelem ruských federálních sil v Čečensku, slíbil, že do konce letošního roku bude z čečenského území stažena velká část ruských vojsk.
Po redukci Sjednoceného uskupení vojsk, které čítá na 80 000 mužů, tak k lednu příštího roku v Čečensku zůstane 22 000 příslušníků ruských federálních sil, sdělil Moltenskoj ruské tiskové agentuře Interfax. Největší část z 22 000 vojáků mají podle Moltenského tvořit příslušníci 42. motostřelecké divize, a sice v počtu 14 000 mužů.
Odsun vojsk je však podmíněn vytvořením policejních stanice ve všech obydlených oblastech Čečenska. Bylo v vybudování již 300 stanice a zbývá jich vybudovat ještě zhruba 100, upřesnil Moltenskoj. Podle jeho slov většina těchto policejních útvarů začala již samostatně plnit úkoly spojené s ochranou představitelů místní administrativy a dohlížet na bezpečnost veřejnosti.
Prohlášení Moltenského se do jisté míry shoduje se slovy prezidenta Putina, který se na nedávné tiskové konferenci nechal slyšet, že čečenské úřady by ke konci roku měly přebrat plnou zodpovědnost za správu a ochranu země (viz zprávu Prague Watchdog z 24. června).
Zprávy o stažení federálních vojsk a normalizaci situace v Čečensku však zaznívají téměř po celou dobu trvání čečenské války. Většinou předcházejí nějakým důležitým politickým událostem, tak jako tomu například bylo v lednu 2001, kdy se schylovalo k hlasování Parlamentního shromáždění Rady Evropy o zbavení Ruska členství v organizaci. Počet ruských federálních sil je ale již delší dobu neměnný. V lednu 2001 uvedl britský list The Guardian, že počet ruských sil odhaduje na 80 000, tedy číslo, které je shodné s nynější velikosti kontingentu. Politika Moskvy tak jde spíš v intencích ministra obrany Sergeja Ivanova, který v září 2001 prohlásil, že základní síly ruských federálních vojsk z Čečenska nikdy neodejdou. Podobně se vyjádřil i poradce ruského prezidenta pro otázky Čečenska Sergej Jastržembskij. ”Stažení federálních vojsk v plném rozsahu je nemyslitelné,” řekl doslova v dubnu 2002.
Podle Moltenského je přitom přítomnost federálních sil z vojenského hlediska zbytečná. ”[Čečenský prezident] Maschadov nemá dostatek prostředků pro organizaci odporu proti federálním silám, protože v jarních měsících utrpěl obrovské škody, které již není s to nahradit. V dnešní situaci se hnutí odporu neúčastní víc než tisíc lidí. Jsou to především neorganizované malé skupinky o třech až pěti lidech,” uvedl Moltenskoj.
Navzdory Moltenského prohlášením však útoky na cíle federálních vojsk pokračují a počet obětí mezi oběma znepřátelenými stranami i mezi civilisty stále stoupá.
(K/T) |