Schůzka Chirac-Putin v Soči přinesla další sblížení pohledu na konflikt v Čečensku(Prague Watchdog) - Dvoudenní jednání mezi francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, které se konalo v pátek a sobotu v černomořském letovisku Soči, přineslo další sblížení pohledu obou státníků na konflikt v Čečensku.
Během neformálního setkání prezidenti hovořili mimo jiné o problému Kaliningradské oblasti, vztazích Ruska a Evropské unie a napětí na Blízkém Východě. V otázce Čečenské republiky Jacques Chirac opustil kritickou rétoriku, kterou proti Rusku v tomto ohledu Francie doposud používala. Na společné tiskové konferenci pak francouzský prezident prohlásil, že „Čečensko je nedílnou součástí Ruské federace, což nikdo nemůže popřít.“ Chirac dále řekl, že jediné řešení čečenského problému spočívá v politické rovině. Vyjádřil zároveň přesvědčení, že Rusko směřuje právě tímto směrem.
Ruský prezident ve své reakci na tiskové konferenci zopakoval potřebu postupného ústupu od silových akcí a tzv. vyčišťovacích operací v severokavkazské republice. Podle jeho představ by měly skončit zhruba ke konci tohoto roku. K porušování práv čečenského obyvatelstva řekl, že je třeba „minimalizovat problémy spojené s civilními obyvateli“. Zdůraznil však, že odpovědnost v této věci nesou nikoliv ozbrojené složky, které bojují proti terorizmu, nýbrž sami teroristé, kteří používají nevinné jako rukojmí.
Zmírněním kritického tónu v otázce Čečenska se Francie připojila k USA a dalším zemím Evropské unie, které polevily ve své kritice poté, co se Rusko zapojilo do protiteroristické aliance po loňských útocích na USA. Francouzský deník Le Monde však Chiracův nový postoj ostře odsoudil s tím, že na počátku současného konfliktu v roce 1999 to byl právě francouzský prezident, kdo v kritice prezidenta Putina a jeho „protiteroristické akce” používal nejtvrdší výrazy. Změnu francouzské politiky v tomto směru deník označil za porážku.
(M/A,T) |