Vydání pěti Čečenců z Gruzie do Ruska vyvolalo rozsáhlé protesty(Prague Watchdog) - Nedávné vydání pěti Čečenců zadržených gruzínskými úřady do Ruské federace vyvolalo protesty nejen mezi Čečenci žijícími v Gruzii, ale i ze strany Ministerstva zahraničí Čečenské republiky Ičkerija, gruzínských a ruských organizací na obranu lidských práv a dokonce i Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Gruzie 4. října vydala úřadům Ruské federace pět z celkem 13 ozbrojených Čečenců zadržených gruzínskými pohraničníky na počátku letošního srpna na gruzínsko-ruské hranici. Rusko od té doby požadovalo, aby mu je Gruzie vydala. Gruzínský prezident Eduard Ševardnadze však hned 5. srpna uvedl, že zadržení Čečenci budou vydáni pouze v tom případě, pokud Rusko předloží důkazy o jejich vině, což se nakonec údajně stalo.
Vydání pěti Čečenců ruským úřadům ihned vyvolalo rozhořčení čečenské komunity v Gruzii. Její příslušníci zahájili protestní shromáždnění před vazební věznicí a ministerstvem spravedlnosti v Tbilisi. K protestům došlo i v údolí Pankisi na severu země.
V reakci na vydání vydalo Ministerstvo zahraničí Čečenské republiky Ičkerija prohlášení, v němž se uvádí, že vydání občanů čečenské národnosti do Ruska za situace, kdy Rusko pokračuje v politice genocidy proti Čečensku, se jeví jako nejhrubší porušení zásad humanity. Podobné kroky gruzínské vlády nejenže ignorují normy mezinárodního práva, ale jsou tragickou chybou s možnými nedozírnými následky, uvádí se dále v komuniké.
Vydání Čečensků odmítly i gruzínské nevládní organizace, mezi nimi Gruzínská národní fronta a Společnost Ilji Čavčavadzeho. Ve svém dopise kritizují ignorování mezinárodního práva gruzínskou vládou a ztrátu kreditu v důsledku vydání zadržených, kteří se svěřili pod gruzínskou ochranu. V dopise se mimo jiné dále hovoří o neoprávněnosti vydání a právních pochybeních při jeho provádění.
Ještě tentýž den, jen jeden a půl hodiny poté, co speciální letadlo s Čečenci na palubě odletělo z Tbilisi do Miněralnych vod, byl Ministerstvu spravedlnosti Gruzie faxem doručen oficiální dopis Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, kterým soud doporučuje Gruzii nevydávat zbylých 7 Čečenců Moskvě z důvodu možného porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Mluvčí soudu uvedl, že obhájce 7 z 8 zadržených v Gruzii písemně informoval soud, že v případě vydání riskují Čečenci ponižování a nelidské zacházení.
Šéf mezinárodního odboru gruzínského státního návladního Paata Mschiladze uvedl, že gruzínská vláda prozatím uposlechne výzvy soudního dvora a rozhodne o osudu a případném vydání Čečenců do 14. října poté, co dokončí identifikaci zadržených.
Šéf Ministerstva spravedlnosti Gruzie Georgij Ckrialašvili sdělil, že dopis Evropského soudu měl „doporučující charakter“, ministerstvo se jím bude zabývat a odpoví na něj do 14. října. Prokuratura nyní studuje materiály týkající se zbylých 8 Čečenců, zadržených v srpnu, a teprve po jejich zvážení bude řešena otázka případného vydání Čečenců Moskvě.
Rusko označuje Čečence za teroristy a obviňuje Gruzii z jejich podpory a z nezapojení se do "celosvětového boje proti terorismu". Gruzie tvrdí, že drtivá většina Čečenců na jejím území jsou váleční uprchlíci, a obviňuje Rusko ze zneužívání boje proti terorismu k prosazování vlastních imperiálních zájmů.
(Ka/T) |