Státní duma definitivně schválila Putinův návrh amnestie pro Čečensko(Prague Watchdog) – Státní duma Ruské federace dnes v posledním, třetím čtení definitivně schválila návrh výnosu ruského prezidenta Vladimira Putina, kterým má být udělena amnestie čečenským ozbrojencům a ruským vojákům, kteří se v posledních deseti letech dopustili méně závažných trestných činů.
Představitelé lidskoprávních organizací i čečenského hnutí odporu však takovouto amnestii považují za pouhé gesto bez praktického dopadu.
Ruští představitelé si od amnestie slibují složení zbraní od zhruba tisícovky čečenských partyzánů. Hlavní vojenský prokurátor Ruské federace Aleksandr Savenkov uvedl, že amnestie by se mohla vztahovat zhruba na 200 ruských vojáků.
Návrh výnosu „Vyhlášení amnestie v souvislosti s přijetím Ústavy Čečenské republiky“, který 15. května předložil prezident Vladimir Putin ve snaze "pokračovat v politickém řešení čečenského konfliktu", dnes dolní komora ruského parlamentu schválila drtivou většinou. Zákon vstoupí v platnost dnem publikování, k němuž podle předsedy Zákonodárné komise Státní Dumy Pavla Krašeninnikova dojde v sobotu 7. června.
Podle přijatého návrhu by měla být amnestie udělena všem, kdo spáchali „společensky nebezpečné činy“ na území bývalé Čečensko-ingušské republiky v době od 12. prosince 1993. Pod amnestii mají spadat i účastníci čečenského ozbrojeného odporu, kteří se své účasti v odboji zřeknou nejpozději do půlnoci 31. srpna 2003. Amnestie se má vztahovat i na příslušníky ozbrojených sil a bezpečnostních orgánů Ruské federace.
Amnestie se nemá týkat osob, které spáchaly těžké zločiny jako vraždu, únos, znásilnění, loupež nebo genocidu, nebo se dopustily útoku na příslušníky federálních ozbrojených sil bezpečnostních orgánů, dále se nemá týkat cizinců, osob bez občanství a nebezpečných recidivistů.
Poslanec Aslanbek Aslachanov, který v dolní komoře ruského parlamentu zastupuje Čečensko, uvedl, že amnestie v současné podobě se mine svým cílem, neboť nezaručuje čečenským partyzánům ochranu. Aslachanov předložil několik pozměňovacích návrhů, ale ostatní poslanci je neschválili.
Podle předsedy lidskoprávní organizace Memorial Olega Orlova je rozsah amnestie značně omezený a v podstatě podle ní nemůže být nikdo omilostněn, jestliže se amnestie nemá týkat osob, které se dopustily útoku na příslušníky bezpečnostních orgánů. Zmocněnec čečenského prezidenta Aslana Maschadova Achmed Zakajev označil návrh amnestie za další „cynickou frašku“ Kremlu.
(T) |