Ekonomika v začarovaném kruhuDemis Polandov
exkluzivně pro Prague Watchdog
Hospodářství severního Kavkazu připadá průměrnému Rusovi jako jakási kloaka, v níž mizí gigantické dotaze z federálního rozpočtu, které jsou podle jeho názoru zbytečné.
Přitom toto nevelké území má v ekonomice Ruské federace důležité místo. Podíl severního Kavkazu na průmyslu Ruska činí 8 % a na zemědělství 16 %. Region je významným dodavatelem ropy, plynu, uhlí a výrobcem zemědělských strojů, jsou zde velká naleziště barevných i vzácných kovů a místní energetické vodní zdroje mají kapacitu více než 50 miliard kWh.
Proto je zvláštní, že se severní Kavkaz neobejde bez dotací. V jednotlivých severokavkazských republikách tvoří federální dotace 50 – 90 % rozpočtu.
Vysvětlení je prosté. Politický systém a místní mocenská uskupení odrazují investory, ekonomicky aktivní obyvatelstvo se stěhuje do sousedních oblastí a krajů, kde se dá podnikat v transparentnějších a bezpečnějších podmínkách. Vláda, místo aby hledala pro dané regiony vhodné investory, kteří by pomohli oživit kdysi výkonný průmysl, zde provádí protiteroristické operace.
Vedle toho ale například do Krasnodarského kraje proudí doslova „zlatý déšť“ dotací před nadcházejícími olympijskými hrami. A severokavkazské republiky mohou jen tiše závidět. Vždyť v polovině letošního roku zde bylo podle oficiálních údajů 680 tisíc nezaměstnaných.
A právě tito nezaměstnaní jsou ideální živnou půdou islamistů i nacionalistů, které zase místní mocenské elity v používají k tomu, aby mohly strašit federální ústředí potenciálními problémy a uchovaly si tak svou moc. Je to začarovaný kruh, který současná ruská vláda buď neumí, nebo nechce rozetnout.
Původní text v ruském jazyce je k dispozici zde. Překlad Adam Havlín (A)
Diskuse
|