Konflikt v Čečensku - přehled hlavních událostí v září 20041. září
Čečenská volební komise oficiálně prohlásila Alu Alchanova za vítěze prezidentských voleb, jež se konaly 29. srpna.
1 - 3. září
Od 1. do 3. září držela skupina asi 30 ozbrojených teroristů více než 1000 rukojmí v budově školy č. 1. v Beslanu v Severní Osetii. Většina rukojmí byly děti. Po útoku policejních složek se podařilo školu osvobodit a teroristy zlikvidovat, útok si však vyžádal téměř 400 obětí z řad rukojmí.
2. září
Dopisovatelka listu „Novaja gazeta“ Anna Politkovskaja musela být hospitalizována poté, co byla otrávena cestou z Moskvy do Rostova na Donu, odkud měla zamířeno do Beslanu, aby se zúčastnila vyjednávání s teroristy.
Na moskevském letišti Vnukovo byl zadržen novinář Andrej Babickij z rozhlasové stanice Svobodná Evropa, který se chystal odcestovat na severní Kavkaz.
8. září
V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa odsoudil prezident Čečenské republiky Ičkerija Aslan Maschadov teroristický čin v Beslanu a vyzval ruského prezidenta Putina k vyjednávání o urovnání rusko-čečenského konfliktu. Maschadov zároveň obvinil vedení některých zápaních států a OSN ze „zaslepenosti a pokrytectví“, které již pět let projevují ve vztahu k Rusku a rusko-čečenskému konfliktu.
Ruská FSB vypsala odměnu ve výši 300 miliónů ruských rublů (více než 10 mil. dolarů) za informace, které povedou k dopadení nebo likvidaci Aslana Maschadova a polního velitele Šamila Basajeva.
12. září
Nedaleko obce Alchan-Kala byl sestřelen ruský vojenský vrtulník Mi-24.
15. září
Komise pro udílení milostí Uljanovské oblasti navrhla omilostnit a propustit z vězení bývalého plukovníka federálních vojsk Jurije Budanova, který si odpykává desetiletý trest za únos a vraždu 17leté Čečenky.
16. září
Komise OBSE pro svobodu sdělovacích prostředků obvinila ruské vedení z toho, že úmyslně tajilo zprávy o tragédii v Beslanu.
17. září
Čečenský polní velitel Šamil Basajev se přihlásil k odpovědnosti za obsazení školy v Beslanu, za výbuch před stanicí metra „Rižskaja“ v Moskvě a za výbuchy dvou dopravních letadel v srpnu tohoto roku. Informovala o tom agentura blízká čečenskému hnutí odporu „Kavkaz-centr“.
18. září
Litevské úřady odpojily server zpravodajské agentury „Kavkaz-centr“, která často publikovala prohlášení radikálních vůdců čečenského hnutí odporu. Dané rozhodnutí bylo přijato na zasedání Rady obrany Litvy za předsednictví prezidenta Valdase Adamkuse.
21. září
Bývalý plukovník federálních vojsk Jurij Budanov stáhl svou žádost o milost.
25. září
Do funkce čečenského ombudsmana byl zvolen právník Ljoma Chasujev.
(A)
Diskuse
|