USA zařadily radikálního čečenského vůdce Šamila Basajeva mezi teroristy(Prague Watchdog) - Spojené státy dnes oznámily, že americký ministr zahraničí Colin Powell před pár dny označil vůdce radikálního křídla čečenských partyzánů Šamila Basajeva za hrozbu pro národní zájmy USA a nařídil uvalit na něj sankce, včetně zmrazení kont na americkém území.
V Powellově nařízení se uvádí, že Basajev "prováděl a může provádět teroristické činy, které ohrožují bezpečnost amerických občanů nebo národní bezpečnost, zahraniční politiku či ekonomiku USA."
Powell podepsal své nařízení 4. srpna po konzultacích s americkým generálním prokurátorem a ministrem spravedlnosti a také americkými ministry vnitřní bezpečnosti a financí. Nařízení bylo dnes publikováno ve Federálním registru a publikací nabylo platnost. Opožděné zveřejnění Powellova nařízení bylo zdůvodněno snahou zamezit skupinám spojeným s Basajevem převést peníze na jiné účty, které nepodléhají zmrazení vyplývajícímu z Powellova nařízení.
Poradce ruského prezidenta pro otázky Čečenska Sergej Jastržembskij dnes Powellovo rozhodnutí přivítal a označil je za krok správným směrem.
Spojené státy učinily krok podobného charakteru již v únoru letošního roku (viz zpráva PW z 28. února 2003).
Čečenský polní velitel Šamil Basajev patří k radikálnímu křídlu ozbrojenců, které podniká nejviditelnější útoky na ruské federální síly operující v Čečensku a také na místní (čečenskou) policii. V posledních dvou letech se přihlásil i k mnoha akcím, při nichž zahynuli civilisté, nezřídka i desítky.
Tento nesmírně schopný vojenský velitel však prováděl či organizoval akce nesoucí znaky terorismu již v minulosti: V létě roku 1995 vedl ozbrojence, kteří obsadili nemocnici v Buďonovsku (viz zpráva PW z 3. července 2002), zajali více než půldruhého tisíce rukojmí a požadovali ukončení první rusko-čečenské války. Následné boje s ruskými speciálními jednotkami a armádou si během několika dní vyžádaly více než stovku mrtvých a stovky zraněných.
V srpnu roku 1999 vedl Basajev oddíl, který zaútočil na sousední Dagestán. Krátce poté vstoupila ruská vojska do Čečenska a zahájila tzv. druhou rusko-čečenskou válku, označujíce ji za "protiteroristickou operaci".
V říjnu roku 2002 vpadlo čečenské komando vedené Movsarem Barajevem do moskevského divadla na Dubrovce, zajalo osm set rukojmích a požadovalo okamžité ukončení války v Čečensku a stažení ruských vojsk (viz zpráva PW z 23. října 2002 a zpráva z 27. října 2002). Při zásahu bylo údajně zabito 50 čečenských ozbrojenců a zahynulo přes 120 rukojmích, a to na následky uspávacího plynu, který použily ruské jednotky. Basajev se o několik dní později přihlásil k zorganizování akce (viz zpráva PW z 1. listopadu 2002).
(T) |