V rámci ruské amnestie pro Čečensko zatím omilostněno 252 ruských vojáků(Prague Watchdog) - V rámci amnestie pro přímé účastníky ozbrojeného konfliktu v Čečensku, kterou letos v červnu přijala ruská Státní duma, bylo zatím omilostněno 252 příslušníků ruských ozbrojených sil, oznámil dnes Aleksandr Mokrickij, vojenský prokurátor Sjednocené skupiny vojsk a sil na severním Kavkaze.
Mokrickij dodal, že počet amnestovaných ruských vojáků není konečný, jelikož mnoho případů budou soudy teprve posuzovat.
Podle posledních zpráv, které přinesly ruské zdroje minulý týden, byla přitom amnestie udělena zhruba 150 Čečencům. Členové čečenského ozbrojeného odporu mohli složit zbraně a požádat o amnestii do konce srpna (viz zpráva PW z 1. září), avšak učinilo jich tak pouze zhruba 170. Navíc četné zprávy o čečenských partyzánech, kteří dobrovolně skládají zbraně, byly zpochybněny.
Ruští představitelé v době vyhlášení amnestie očekávali složení zbraní od zhruba tisícovky partyzánů.
Představitelé lidskoprávních organizací i čečenského hnutí odporu považovali amnestii za pouhé gesto bez většího praktického dopadu.
Achmed Zakajev, zmocněnec Ruskem neuznávaného prezidenta Čečenské republiky Ičkerija Aslana Maschadova, označil návrh amnestie za další „cynickou frašku“ Kremlu.
Podle zákona přijatého Státní dumou (viz zpráva PW z 6. června) má být amnestie udělena všem, kdo spáchali „společensky nebezpečné činy“ na území bývalé Čečensko-ingušské republiky v době od 12. prosince 1993. Pod amnestii měli spadat i účastníci čečenského ozbrojeného odporu, kteří se své účasti v odboji zřeknou nejpozději do půlnoci 31. srpna 2003. Amnestie se vztahuje i na příslušníky ozbrojených sil a bezpečnostních orgánů Ruské federace.
Amnestie se netýká osob, které spáchaly těžké zločiny jako vraždu, únos, znásilnění, loupež nebo genocidu, nebo se dopustily útoku na příslušníky federálních ozbrojených sil bezpečnostních orgánů, dále se netýká cizinců, osob bez občanství a nebezpečných recidivistů.
(T) |