V Evropském parlamentu se konala konference věnovaná situaci v Čečensku(Prague Watchdog) - V budově Evropského parlamentu v Bruselu se dnes konala konference s názvem „Odpor vůči násilí a nastolení spravedlnosti na Kavkaze“. Konference, již pořádala parlamentní frakce Zelení - Evropská svobodná aliance, se zúčastnilo asi padesát hostí.
Na konferenci vystoupili mj. poslanec Evropského parlamentu a člen komise pro spolupráci Evropského parlamentu s Ruskem Bart Staes, prezident Čečenského světového kongresu Deni Teps, jeho předchůdce v této funkci Mohammad Shishani, ředitel Institutu práva a společnosti na Fakultě práva Katolické univerzity Leuven Stephan Parmentier, britský advokát z Evropského centra pro obhajobu lidských práv (EHRAC) Bill Bowring a další.
Podle Parmentiera je příčinou čečenské krize obtížná vymahatelnost rovného práva v praxi. Ruské jednotky operující na území Čečenska byly a jsou v podstatě beztrestné. Východiskem by podle něj mohl být ekonomický tlak na původce bezpráví.
Bill Bowring zastupoval právničku z Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku Karinu Moskalenko, jíž belgické úřady neudělily vstupní vízum. Bowring hovořil o třech konkrétních případech porušování lidských práv, ve kterých byla obviněna a u Evropského soudu pro lidská práva odsouzena Ruská federace. Žalobce - oběti násilí páchaného ruskými jednotkami v Čečensku – zastupovala ve všech třech případech Bowringova organizace EHRAC.
Na konferenci se dále hovořilo o konkrétních případech násilí v Čečensku, o situaci čečenských uprchlíků v evropských zemích či o nedávným parlamentních volbách, které proběhly v Čečensku v režii Moskvy.
Obsah jednání shrnul na závěr předseda Čečenského světového kongresu Deni Teps. Porovnal situaci v Čečensku s násilím v bývalé Jugoslávii, zvláště pak v Kosovu, kde se mezinárodní síly intenzivně angažovaly ve prospěch civilního obyvatelstva. Nezájem mezinárodního společenství o čečenské události zdůvodnil hlavně ekonomickými zájmy ve vztahu s Ruskou federací.
(I / A)
Diskuse
|