Spor mezi Kadyrovem a bratry Jamadajevovými vrcholíMartin Laryš
Rozepře mezi čečenským prezidentem Ramzanem Kadyrovem a velitelem čečenského praporu Vostok, podřízeného ruské vojenské rozvědce (GRU) (viz zpráva PW z 8. února 2006), pravděpodobně dospěly do své vrcholné fáze. 12. května Kadyrov veřejně oznámil, že velitel Vostoku Sulim Jamadajev byl odvolán ze svého postu.
Podle informací Kavkazského uzlu se Jamadajev v současnosti nachází v Moskvě a na jeho pozici jej zastupuje náčelník štábu jednotky Džambulat Nudajev. Na hlavu Jamadajevova bratra Badrudiho se snesla nová obvinění - nejmenovaný obyvatel Moskvy viní jej z toho, že jej od 3. do 18. ledna 2007 nezákonně držel v čečenském městečku Gudermes a na svobodu byl puštěn až po zaplacení 2 milionů rublů.
Těmto událostem předcházelo vyšetřování jednotlivých trestných činů, kterých se měli příslušníci Vostoku dopustit. Kadyrov tento prapor viní z celé řady vražd a únosů, včetně případu dvou zavražděných bratrů prezidenta Moskevské průmyslové banky Abubakara Arsamadova (zmizeli v únoru 2007) a útoku na populární čečenskou zpěvačku Milanu Balajevovou, při němž byla umělkyně, údajná manželka Badrudiho Jamadajeva, těžce raněna a její matka zabita (viz zpráva PW z 30. června 2007).
Jedná se již o několikátý trestný čin, v němž jako hlavní obvinění figurují příslušníci Vostoku. 7. května se objevila informace o tom, že na kraji Gudermesu byly objeveny ostatky člena této jednotky Vacharsolty Zakajeva, kterého kolegové podezřívali ze zrady, jež měla spočívat ve spoluúčasti na vraždě Džabraila Jamadajeva, bratra Sulima Jamadajeva, který byl vyhozen do vzduchu ve svém domě ve vesnici Dyšne-Veděno v březnu 2003, údajně na objednávku Šamila Basajeva.
4. května byl poblíž Gudermesu nalezen masový hrob. Podle oficiálních čečenských zdrojů se má jednat o oběti mimosoudních poprav, provedených příslušníky Vostoku. V hrobě bylo nalezeno 6 těl (podle Kommersantu sedm), včetně jedné mladé ženy. Na místo vyšetřovatele údajně přivedl bývalý příslušník Vostoku, který řady jednotky opustil po přestřelce mezi jejím velitelem Sulimem Jamadajevem a Kadyrovovou ochrankou ze 14. dubna 2008.
Toho dne se konal pohřeb příslušníků proruských čečenských státních složek, zabitých čečenskými povstalci. Sám velitel Vostoku byl nemocen, z návštěvy se omluvil a podle místních zvyků na pohřeb přijel jeho mladší bratr Badrudi (jedna z nejvýše postavených osob v praporu). Na cestě ze hřbitova se kolona jednotky GRU nedohodla s konvojem prezidenta na tom, kdo komu dá přednost při odjezdu. Jedna ze stran zahájila palbu do vzduchu, ale auta se nakonec rozjela a nikdo nebyl zraněn.
Vina účastníků přestřelky není dodnes určena, nicméně Kadyrov incidentu očividně využil k vyřízení účtů s Vostokem. Hlava Čečenska si podle všeho nepřeje, aby velitelem Vostoku byl Sulim Jamadajev, kterého nebyl schopen kontrolovat, a aby samotná jednotka nadále jednala v Čečensku samostatně. Během několika hodin po této hádce do Gudermesu přijížděly posílené jednotky čečenského ministerstva vnitra, které zablokovaly ubytovací prostory jednotky a začaly prověřovat doklady příslušníků jednotky. Při akci byli dva příslušníci Vostoku zastřeleni. Kromě toho údajně policisté zadržovali bojovníky jednotky, které odváželi buď na policii nebo do Kadyrovovy rezidence, kde byli nuceni podepisovat prohlášení o jejich přeběhnutí k jednotkám čečenského prezidenta. Ten následně veřejnosti oznámil, že se již okolo 200 členů této jednotky dobrovolně uvolnilo ze služby, jelikož měli být šizeni na výplatách, což bratři Jamadajevové rezolutně odmítli.
Nejmenovaný čečenský politolog na stránkách Kavkazského uzlu taktéž tvrdí, že současné obvinění proti jednotce Vostok tvoří součást boje mezi Kadyrovem a bratry Jamadajevovými: „Poté, co se Movladi Bajsarov (bývalý velitel speciální jednotky FSB Gorec („Horal“)) dostal do konfliktu s prezidentem republiky a utekl do Moskvy, odehrával se podobný scénář. Bajsarov, s hodností plukovníka ruských speciálních služeb, byl rovněž obviněn z vražd civilistů a následně byl zastřelen téměř v centru Moskvy, údajně při zatýkání (viz zpráva PW z 18. listopadu 2006). Něco podobného se může opakovat s Jamadajevovými“.
Zda tento tento scénář skutečně bude opakovat i v případě bratrů Jamadajevových a zda Kadyrov opět zvítězí a upevní svou moc v Čečensku, ukáže až další vývoj.
Jednotka zvláštního určení Vostok
Prapor Vostok byl založen v roce 2003. Jeho příslušníky tvoří většinou Čečenci, kteří dříve bojovali proti ruské armádě, ale v průběhu druhé čečenské války odmítli podporovat Aslana Maschadova a wahhábisty. Jednotka je podřízena ruské vojenské rozvědce (GRU), konkrétně spadá pod 42. motostřeleckou divizi, dislokovanou v Čečensku.
V jednotce slouží asi 1000 mužů, a to na základě smlouvy. Štáb Vostoku se nachází v Gudermesu.
Zveřejněné zprávy o první bojové operaci praporu se datují do konce prosince 2003. Od té doby provedli příslušníci jednotky několik operací vedoucích k likvidaci partyzánských jednotek (k největším úspěchům patří likvidace známého polního velitele Abú al-Valida, viz zpráva PW z 18. dubna 2004).
V létě 2005 vznikl v souvislosti s jednotkou skandál, když byli její příslušníci obviněni z čistky („začistka“) ve vesnici Borozdinovskaja. Tehdy zemřeli dva lidé, 12 osob beze stopy zmizelo, bylo spáleno několik domů.
Kromě Vostoku v Čečensku operuje ještě další etnický oddíl GRU pod názvem Západ, a také čečenské motorizované prapory Sever a Jih, spadající pod ruské ministerstvo vnitra.
Martin Laryš
Larys.Martin@seznam.cz
(P,T) Související články: ·
Diskuse
|